Koronawirus w pomieszczeniach
Rex Features East News
Irmina Jach - 13 Października 2020

Eksperci biją na alarm. W konkretnych miejscach najłatwiej zarazić się koronawirusem, trzeba wiedzieć

Koronawirus w Polsce nie zwalnia tempa. W ostatnich tygodniach praktycznie każdego dnia dochodzi do rekordowej liczby zakażeń. Rząd podejmuje kolejne decyzje, by uchronić obywateli naszego kraju przed skutkami choroby. Niestety, jak dotąd wysiłki władz nie przynoszą wysiłków. Okazuje się, że powodem wzmożonej transmisji patogenu może być przebywanie w konkretnych miejscach. Eksperci biją na alarm.

Koronawirus wciąż budzi duże wątpliwości wśród naukowców i przedstawicieli sektora medycznego. Mimo że pandemia trwa od kilku miesięcy, patogen jest stosunkowo nowy i słabo zbadany. Od wynalezienia lekarstwa lub szczepionki dzielą nas jeszcze długie tygodnie, a w mediach każdego dnia pojawiają się wyniki kolejnych badań. Do tej pory wiadomo było, że koronawirus świetnie radzi sobie z przeżyciem na niektórych powierzchniach. Teraz badacze dowiedli, że do transmisji wyjątkowo łatwo dochodzi w konkretnych pomieszczeniach.

Epidemia, kiedy koniecEkspert zdradził, kiedy będzie szczyt zachorowań i koniec epidemii w Polsce. Nie ma żadnych wątpliwościCzytaj dalej

Koronawirus przenosi się wyjątkowo łatwo w konkretnych pomieszczeniach

Profesor Suresh Dhaniyala wspólnie z zespołem naukowców z Clarkson University prowadził ostatnio badania, które miały na celu sprawdzenie, jak koronawirus radzi sobie z przetrwaniem w zamkniętych pomieszczeniach. Eksperyment zakładał sprawdzenie, w jaki sposób aerozole wydostające się z ludzkich ust roznoszą się po pomieszczeniu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wszystkich Świętych pilny apel były minister zdrowiaWażny apel b. ministra zdrowia. Chodzi o 1 i 2 listopada, wielu Polaków będzie wściekłychCzytaj dalej

- Coraz więcej osób wraca do biur czy restauracji, organizuje się więcej spotkań, które ze względu na spadającą temperaturę przenosi się do wnętrz. Moje badanie wskazuje obszary największego ryzyka w pomieszczeniach oraz zwraca uwagę na to, jak ważna jest w nich odpowiednia wentylacja - mówił profesor Suresh Dhaniyala.

Naukowcy, którzy prowadzili eksperyment, rozpylili w pomieszczeniu o wymiarach 7 na 9 metrów, wyposażonym w standardowy system wentylacyjny, cząsteczki aerozolu o rozmiarach podobnych do tych pochodzących od ludzi, po czym przystąpili do monitorowania ich ruchu za pomocą specjalnych czujników. Okazało się, że cząsteczki dostały się na drugi koniec pomieszczenia w ciągu 10-15 minut. Dzięki prawidłowemu działaniu wentylacji stężenie aerozolu na końcu sali było 10 razy mniejsze niż w miejscu rozpylenia, ale utrzymywały się wyjątkowo dobrze w rogach, gdzie cyrkulacja powietrza jest najmniejsza.

Dzisiaj grzeje:

1. Zauważyłeś u siebie podobne objawy? Oznaczają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć

2. Mamy potwierdzenie. Niebezpieczeństwo dla wielu Polaków, ostrzeżenie do środy

3. Niewiarygodne doniesienia. Godziny dla seniorów są tylko pretekstem, media ujawniają całą prawdę

Z eksperymentu wynika, że dobra wentylacja zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2, jednak nie eliminuje go całkowicie. Wiele zależy także od czasu przebywania w pomieszczeniu i od tego, jak blisko nosiciela się znajdujemy. Pomóc może otwieranie okien i unikanie siadania w rogach. Najbardziej niebezpiecznymi pomieszczeniami, według naukowców, są windy, gdyż cyrkulacja powietrza jest w nich ograniczona.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fani domagają się od niej przeprosin. Gwiazda wyzywała koleżankę na antenie Polsatu
  2. Iga Świątek zarobiła prawdziwą fortunę. Od razu wyda kilkaset tysięcy złotych, wiemy na co
  3. Lekarze nie mają już wątpliwości. Plotki się potwierdziły, doskonała informacja ws. koronawirusa
  4. Niestety, nie żyje kolejny pedagog zarażony koronawirusem. Nauczycielka miała tylko 45 lat
  5. Wicepremier wygadał się na żywo. Zdradził, kiedy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, słuchacze zamarli
  6. Najlepsza surówka do obiadu, obłędne połączenie marchewki ze słodkim owocem. Moc witamin doda ci sił

Ślub na wesołoMłoda para nagle odwróciła się od ołtarza i wtedy się zaczęło. Powalające sceny w kościele, mało kto się spodziewałCzytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News