Koronawirus w Polsce
Pixabay jarmoluk
Irmina Jach - 2 Listopada 2020

Wiemy co wydarzy się w Polsce już za 2 tygodnie. Ekspert nie pozostawia wątpliwości, ciężko być obojętnym

Koronawirus w Polsce nie zwalnia tempa. Niemal każdego dnia dochodzi do rekordowej liczby zakażeń niebezpiecznym patogenem, a Ministerstwo Zdrowia informuje o licznych zgonach. Eksperci nie mają żadnych wątpliwości co do tego, co przyniosą najbliższe dwa tygodnie. Trudno pozostać obojętnym na jego relację.

Koronawirus, pomimo usilnych starań, wymyka się spod kontroli polskiego sektora medycznego. Rząd robi wszystko, by zapobiegać kolejnym zakażeniom i ograniczyć wzmożoną w tym momencie transmisję. Niestety, eksperci uważają, że liczba wykonywanych testów nadal nie jest wystarczająco wysoka, a raporty resortu nie przedstawiają rzeczywistej skali problemu. Za 2 tygodnie może być jeszcze gorzej.

Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaTragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce nie zwalnia tempa

W poniedziałek, 2 listopada, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 15 578 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z powodu powikłań COVID-19 i chorób współistniejących zmarły 92 osoby. Najpoważniej jest w województwie mazowieckim, gdzie 2218 testów dało wynik pozytywny. Dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik, specjalista chorób zakaźnych, nie ma wątpliwości co do dalszego przebiegu pandemii.

- Z mojego punktu widzenia w tym momencie sytuacja wymyka się albo już wymknęła spod kontroli. Liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 w naszym kraju jest bardzo duża. Coraz więcej pacjentów w szpitalach jest w stanie ciężkim i bardzo ciężkim, wymaga zastosowania tlenoterapii. Na oddział intensywnej terapii trafiają niejednokrotnie pacjenci młodzi, bez schorzeń współistniejących - relacjonowała lekarka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Dr hab. med. Monika Bociąga-Jasik pracuje na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Specjalistka jest przekonana, że oficjalne liczby nie pokazują faktycznej skali zakażeń, a system testowania w Polsce jest niewydolny. W niektórych przypadkach ludzie nie docierają do punktów wymazowych lub nie chcą czekać godzinami na wykonanie badania. Obecnie na wynik testu w wielu miejscach trzeba czekać od trzech do pięciu dni.

Lekarka uważa, że wiele osób świadomie nie decyduje się na wykonanie testu, po prostu pozostając w domu po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów. Powodem takiego postępowania ma być niechęć do skazywania domowników na odbycie obowiązkowej, czternastodniowej kwarantanny.

- My, personel medyczny, nie jesteśmy już w stanie skutecznie, efektywnie walczyć z epidemią. W moim odczuciu, lekarza-zakaźnika, to, co widzimy teraz, jest szczytem góry lodowej - powiedziała dr Monika Bociąga-Jasik.

Zdaniem profesjonalistki w ciągu dwóch najbliższych tygodni sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu. Powodem takiej sytuacji mają być ostatnie decyzje władz i związane z nimi protesty.

- Ma to związek z nieodpowiedzialnymi decyzjami, które spowodowały, że pomimo zagrożenia epidemicznego ludzie wyszli na ulicę. Taka sytuacja nie powinna się wydarzyć, to budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw - skomentowała lekarka.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu

2. Ministerstwo Edukacji wydało pilny komunikat. Wiele osób będzie zdruzgotanych ich nagłą decyzją

3. Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość. Dotyczy wszystkich Polaków

Ekspertka przyznała, że słysząc pierwsze doniesienia o chorobie z Wuhan, nie dopuszczała do siebie myśli, że dojdzie do pandemii, była przekonana, "że pierwsze, pojedyncze przypadki da się stłumić, a epidemia będzie miała, jak to bywało wcześniej, bardziej charakter medialny niż realny". Niestety, stało się inaczej.

Dr Monika Bociąga-Jasik przypomniała także o konieczności noszenia maseczek, dystansie społecznym, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych i słabo wentylowanych. Zwróciła również uwagę na fakt, że częste mycie rąk jest ważniejsze niż noszenie rękawiczek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zatrważające szczegóły akcji ratunkowej owczarków. Umierały w warsztacie samochodowym, zawiadomione służby nie zrobiły nic
  2. Ryan Giggs zatrzymany przez policję. Legenda Manchesteru United została aresztowana
  3. Nagle wprowadzono ogromną zmianę w całej Polsce. Chodzi o koronawirusa, co się zmieni?
  4. Rydzyk zwrócił się do rodziców osób protestujących. Zdębieli po jego słowach
  5. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle pojawił się porażający komunikat, ręce opadają
  6. TVP z kolejną wpadką. W wiadomościach cytowali wpis liderki Strajku Kobiet z Twitera. Okazał się fałszywy
  7. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu

Strasznie ją wyzywali ze względu na wygląd. Niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda panna młoda ze zdjęciaStrasznie ją wyzywali ze względu na wygląd. Niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda panna młoda ze zdjęcia"Czytaj dalej

Źródło: Medonet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News