Kiedy była koronacja Elżbiety II? Ważna rocznica dla Brytyjczyków

Kiedy była koronacja Elżbiety II? Ważna rocznica dla Brytyjczyków Źródło: NASA/Bill Ingalls & Associated Press

Koronacja Elżbiety II jest jednym z ważniejszych wydarzeń w brytyjskiej historii. Królowa Matka jest głową brytyjskiej monarchii i tradycyjnego, angielskiego porządku. Kiedy miała miejsce ta wiekopomna chwila? Było to już naprawdę dawno temu!

Koronacja Elżbiety II była bardzo ważnym momentem w historii Zjednoczonego Królestwa. Odbyła się niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej i stała się pewnym znakiem dla obywateli, że na Wyspach Brytyjskich wszystko powraca do normy oraz do starego, ustalonego porządku. Kiedy świętujemy rocznicę koronacji brytyjskiej monarchini?

Koronacja Królowej Elżbiety II - historia

Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Alexandra Maria Windsor, urodziła się 21 kwietnia 1926 roku jako pierwsze dziecko Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. W dzieciństwie była edukowana w domu przez prywatnych nauczycieli. W 1947 roku wyszła za księcia Filipa. Ma czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.

Droga do koronacji Elżbiety II nie była dla niej prosta. W czasie swoich narodzin wcale nie była pierwsza w kolejce do tronu. Elżbieta to pierworodna córka drugiego syna króla Edwarda VIII - Jerzego VI. Oznaczało to, że w chwili narodzin była trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu - za bratem swojego ojca i swoim tatą. Gdyby któryś z nich miał syna, zapewne straciłaby możliwość wstąpienia na tron. Brat jej ojca wstąpił na tron po śmierci króla Edwarda VIII, ale bardzo szybko musiał abdykować - oświadczył się kobiecie po rozwodzie, co wywołało kryzys konstytucyjny. Na stanowisku zastąpił go jego brat, ojciec Elżbiety. Nawet w tym momencie przyszła królowa nie mogła być pewna swojej przyszłości jako monarchini. Gdyby jej ojciec miał męskiego potomka, wyprzedziłby on Elżbietę w kolejce do tronu. Na szczęście Jerzy VI nie miał syna i droga do tronu pozostała dla Elżbiety otwarta. 

Kiedy była koronacja Elżbiety II, ile miała lat?

6 lutego 1952 roku do Elżbiety, która akurat przebywała na misji dyplomatycznej w Kongo, dotarły smutne wiadomości - jej ojciec właśnie zmarł. Wiązało się to z jeszcze jedną, ważną zmianą w jej życiu - w momencie śmierci jej taty został jej wręczony dokument, który potwierdzał jej wstąpienie na tron Zjednoczonego Królestwa. Elżbieta II została formalnie królową Anglii, Walii i Szkocji i innych terytoriów zależnych od Korony Brytyjskiej. W momencie objęcia władzy była jeszcze przed swoimi 26 urodzinami. Jednak jej koronacja nie odbyła się od razu - do oficjalnego zaprzysiężenia musiał przygotować się cały kraj. 

Koronacja Elżbiety II - Youtube

Ceremonia koronacyjna Elżbiety II była niesamowitym wydarzeniem, którym żyło całe Zjednoczone Królestwo. Była to niesamowicie wystawna koronacja, która odbyła się w tradycyjnym miejscu intronizacji brytyjskich głów państwa - Katedrze Westminster. W czasie koronacji Elżbieta otrzymała nie tylko koronę, ale także święte oleje, szaty i regalia królewskie. Ponadto nie została wtedy tylko królową, ale także głową anglikańskiego kościoła państwowego. Wydarzenie to odbyło się ponad rok po wstąpieniu Elżbiety na tron - 2 czerwca 1953 roku. Spowodowane było to nie tylko koniecznością przygotowania się monarchini do nowej roli, ale także brytyjską tradycją, która nakazywała odczekać odpowiednią ilość czasu po śmierci poprzedniego panującego.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kim jest księżniczka Eugenia? Podobno nie lubi Kate Middleton
  2. Kto reprezentuje Polskę na Eurowizji? Wybór nie był łatwy
  3. Polacy na Eurowizji - jak wypadali reprezentanci Polski?
  4. Gdzie odbędzie się Eurowizja 2019? Były wątpliwości co do miejsca
  5. Gdzie odbywa się Eurowizja 2019? Polska wysyła mocnego kandydata
Następny artykuł