Korona Cierniowa Jezusa uratowana z płonącej katedry Notre Dame!

Korona Cierniowa Jezusa uratowana z płonącej katedry Notre Dame! Źródło: Paris Match

Katedra Notre Dame płonie, ale udało się uratować jedną z najważniejszych dla chrześcijan relikwii, czyli koronę cierniową Jezusa Chrystusa. Została zabezpieczona przed niszczącym ogniem trawiącym świątynię.

Wiadomość o pożarze, który zaczął trawić katedrę Notre Dame wstrząsnęła całym światem. Początkowo wizje były katastrofalne, a strażacy obawiali się, że cała konstrukcja może runąć. Na szczęście udało się uratować i zabezpieczyć główną konstrukcję katedry.  Mimo to, zniszczenia są wręcz porażające. 

Katedra Notre Dame to arcydzieło chrześcijańskiej, gotyckiej architektury. Przetrwała setki lat, burzliwy okres rewolucji francuskiej oraz II Wojnę Światową. Zagrożeniem dla jej istnienia stał się remont, podczas którego wybuchł groźny pożar. 

Korona Cierniowa z Notre Dame uratowana

Gdy płonął dach, upadła iglica, a setki litrów wody zalewało świątynię, miliony chrześcijan drżało na myśl o tym, że ogień lub woda mogą zniszczyć koronę cierniową Jezusa Chrystusa, czyli jedną z najważniejszych relikwii dla wyznawców tej religii. 

- Dobra wiadomość: wszystkie dzieła sztuki uratowano. Skarbiec katedry nietknięty, korona cierniowa, święte sakramenty - przekazał Nicolas Delesalle, dziennikarz Paris Match. 

Delesalle uzyskał informacje od księdza, który pracował w katedrze Notre Dame. Oprócz korony cierniowej w Katedrze Notre Dame można było również oglądać między innymi gwóźdź z krzyża, na którym miał zginąć Jezus Chrystus. 

Zniszczenia w katedrze Notre Dame są kolosalne

Mimo uratowania wielu dzieł sztuki, zniszczenia w katedrze Notre Dame są kolosalne i porażające. Runęła nie tylko iglica, ale również spłonął dach. Akcja ratownicza również przyniosła kolejne zniszczenia. Na ten moment trudno oszacować jak dotkliwe są straty. Jedno jest pewne - turyści przez bardzo długi czas nie będą mogli wejść do zniszczonej katedry. 

Niezbędna będzie również potężna akcja konserwatorska. W najbliższym czasie trzeba będzie zabezpieczyć wnętrze świątyni przed destrukcyjnymi efektami opadów deszczu oraz szalejącego w Paryżu smogu. 

Już teraz spekuluje się na temat odbudowy katedry Notre Dama. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na Twitterze, że w odbudowie świątyni weźmie udział cała Europa. 

- Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy - napisał premier Mateusz Morawiecki. 

 

Następny artykuł