Kora: zastosowanie, cena, rodzaje

Kora: zastosowanie, cena, rodzaje

Kora zyskuje coraz większą popularność. Wydawałoby się, że jej wykorzystanie w ogrodach jest coraz mniejsze, jednak wręcz przeciwnie, znajduje w ostatnim czasie całkiem nowe zastosowania. Co sprawia, że kora jest tak chętnie wykorzystywana?

Kora ogrodowa jest jednym z najprostszych możliwych, organicznych materiałów do wykorzystania w ogrodnictwie. Dzięki coraz większej popularności na rynku, możemy znaleźć coraz więcej jej rodzajów, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także zastosowaniem. Jest bardzo chętnie stosowana nie tylko w prywatnych domach, ogródkach i podwórkach. Coraz częściej możemy się z nią spotkać w symbiozie z zielenią miejską, często w parkach oraz przydrożnych ogrodach.

Kora jest materiałem ubocznym powstałym podczas obróbki drewna. Niska cena i łatwość w pozyskaniu sprawiły, że spróbowano znaleźć dla niej zastosowanie i bardzo szybko się to udało.

Kora ogrodowa - do czego służy?

Jest to znakomity materiał do ściółkowania, a każdy ogrodnik wie, że wartości ściółki w ogrodzie nie sposób przecenić. Bardzo często w ogrodach stosowana jest kora sosnowa, rzadziej kora drzew liściastych. Na jej powszechne wykorzystanie wpływa również cena - kora ta jest stosunkowo niedroga i łatwo dostępna. Ściółkowanie gleby polega na rozkładaniu na ziemi grubej warstwy materiału organicznego lub nieorganicznego. Wielką zaletą tego procesu jest to, że w ten sposób regulowane są wahania temperatury, rozrost chwastów, a także pomaga ona utrzymać wilgoć w glebie.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Korę zwykle rozsypuje się wokół kwiatów, rabatek, często drzew. Pomaga to na osiągnięcie jednolitej, wyrazistej kompozycji, co sprawia, że jest chętnie wykorzystywana nie tylko przez ogrodników, ale także architektów krajobrazu. Idealna grubość warstwy ściółki z kory ogrodowej to 8-10 cm, jednak zwykle jest ona mniejsza. Należy pamiętać, że kora, jako materiał organiczny ulega rozkładowi, więc co jakiś czas trzeba uzupełniać jej ubytki. Pomaga przy tym fakt, że można ją wykładać cały rok.

Rodzaje

Jest wiele rodzajów kory ogrodowej. Rozróżnia się je zwykle przez rodzaj drzewa, z jakiego pochodzi, ale także sposób zmielenia. Najpopularniejsze są kory sosnowe i świerkowe, które nie tylko pełnią elementy dekoracyjne, ale także zawierają związki mineralne, jak potas, magnez i fosfor. Właściwie użytkowana kora wspomaga glebę. Od rodzaju zmielenia zależy przede wszystkim wygląd kompozycji. Aby rozszerzyć nieco możliwości kompozycyjne, wprowadzono na rynek korę farbowaną, która coraz częściej wzbogaca krajobrazy miejskie.

Cena

Cena kory ogrodowej jest bardzo niewielka, w stosunku do swoich właściwości, jednak zależy od rodzaju kory i sposobu jej zmielenia. Średnia cena utrzymuje się w okolicy niecałych 10 zł za worek o pojemności 80 litrów. Z kolei kora kolorowa około 15 zł. za worek 50 litrów. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL
  1. Edyta Górniak poroniła? Gwiazda wyjawiła długo skrywany sekret
  2. Gdzie mieszka Kinga Rusin? Luksusowy apartament gwiazdy zachwyca!
  3. Te kobiety zginęły tragicznie na własnym weselu. Wstrząsające historie
  4. ZARA: klienci w panice, trwa gigantyczna wyprzedaż
  5. Dzisiaj mija 20 lat od premiery „Ogniem i mieczem. Eksperci nie zostawiają suchej nitki na hicie
  6. HGA Media – duży sukces firmy, szansa na karierę dla młodych
  źródło: poradnikogrodniczy
Następny artykuł