Kora trafiła w samo sedno. Przekaz gwiazdy od dawna nie był tak prawdziwy

Kora trafiła w samo sedno. Przekaz gwiazdy od dawna nie był tak prawdziwy Źródło: Wikimedia Commons/Mariusz Kubik

Kora niejednokrotnie w trakcie swojej kariery komentowała sytuacje polityczną i społeczna w kraju, czy to przez "Nocny Patrol" czy "Krakowski Spleen". Okazało się jednak, że pewien utwór idealnie oddaje pewien problem, z którym zmagają się wszyscy Polacy.

Kora Jackowska zmarła już niemal rok temu. Mimo to, twórczość artystki i jej zespołu Maanam do dziś towarzyszy polakom, którzy nierzadko mają okazje identyfikować się z artystką, czy odnosić jej muzykę do swojego życia. Teraz jeden z jej utworów, wpasował się idealnie w obecną aurę.

Kora śpiewała o wyjątkowo zimnym maju. Trafiła w samo sedno

Czasami zdarza się tak, że stare utwory z różnych powodów wracają do łask. Niewątpliwie szansę na powrót ma utwór zespołu Maanam "Wyjątkowo zimny maj" z płyty "Derwisz i Anioł" wydanej w 1991 roku. W utworze Kora Jackowska śpiewała o bardzo mroźnym miesiącu majowym, jaki przydarzył się dwa lata po transformacji ustrojowej. Wychodzi na to, że ostatni raz, piąty miesiąc w roku był tak mroźny 28 lat temu.

- Dzień za dniem pada deszcz. Słońce śpi, nie ma cię. Jest mi bardzo, bardzo źle. Zimny kraj, zimny maj - śpiewała w swoim hicie Kora Jackowska.

Utwór stał się wtedy hitem, bo Polacy mogli go odnieść do faktycznie rekordowo niskich temperatur w maju. Ulewne deszcze i nienastrajające pozytywnie prognozy pogody nie pełniły jedynie roli metafory. Jeśli w ostatnich dniach miesiąca temperatura nie wzrośnie, możemy mieć powtórkę z rozrywki z 1991 roku. O ile średnia temperatura nie okaże się jeszcze niższa niż 28 lat temu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zimny miesiąc majowy. Będą jeszcze przymrozki?

Czasami w połowie maja dochodzi do zjawiska "zimnych ogrodników", czyli napływu powietrza polarnego, które skutkuje ostatnimi w roku przymrozkami. Do załamania pogody dochodzi z reguły 12, 13, 14 i 15 maja. Jednak w tym roku zimniejsze dni przytrafić się mogą także w ostatnich dniach miesiąca. 

Jak się okazuje, do końca maja w godzinach nocnych i porannych temperatura może dwukrotnie spaść poniżej dziesięciu stopni. W kilku miejscach Polski, temperatura może być niższa nawet o 8 stopni niż ta ze średniej wieloletniej. Wygląda na to, że ten maj też będzie "wyjątkowo zimny" tak jak śpiewała Kora Jackowska w swoim słynnym utworze. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski aktor ZABIŁ swoją matkę. Ta obrzydliwa zbrodnia do dziś mrozi krew w żyłach!
  2. Anna Dymna totalnie PONIŻONA. Legendarna aktorka zdradziła, co mówią do niej ludzie na ulicy. To tak przykre, że chce się płakać
  3. Nie żyje 57 osób. Ogromna tragedia wstrząsnęła światem
  4. Szokujący wpis Michała Szpaka. "Zdzira brudna od piątku"
  5. Wstrząsające oświadczenie Owsiaka ws. wyborów. "To wstyd, obciach, coś niepojętego"
  6. Meghan Markle będzie mieć kolejne dziecko? Pojawiają się doniesienia o terminie porodu


Źródło:o2

Następny artykuł