Prywatna kolekcja Kory, której jeszcze nikt nie ujrzał. Druga taka okazja może się nie powtórzyć

Prywatna kolekcja Kory, której jeszcze nikt nie ujrzał. Druga taka okazja może się nie powtórzyć Źródło: Wikimedia Commons/Herrzzip

Kora Jackowska zmarła już niemal rok temu, ale mimo to fani chętnie wracają do jej twórczości. Tym razem będą mogli zobaczyć inne oblicze wokalistki, która nie tylko śpiewała, ale również wykonywała inne prace artystyczne. Teraz jej dzieła będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie.

Kora Jackowska poświęcała swój wolny czas na malowanie obrazów oraz figur matki boskiej. To nietypowe hobby pielęgnowała od lat i teraz jej dzieła będzie można zobaczyć w ramach festiwalu Hipolita i Ludwiki. Wystawa zatytułowana jest "Madonny Kory", ale pomalowane przez artystkę rzeźby nie będą jedynymi dziełami, jakie zostaną pokazane.

Kora malowała obrazy i figury. Niektóre z nich zobaczyć po raz pierwszy

Oprócz samych figur będzie można zobaczyć także zdjęcia Szymona Sipowicza, który fotografował dzieła artystki. Fani będą mogli oglądać także zdjęcia samej Kory, które zrobił Jacek Poremba.

Figury Matki Boskiej pokazane na wystawie pochodzą z prywatnej kolekcji Sipowiczów, a co za tym idzie, nieprędko będzie kolejna okazja, aby je zobaczyć.

Wystawę promuje wielu znanych artystów i aktorów. Wśród nich są m.in. Artur Barciś, Krystyna Janda, Muniek Staszczyk, Piotr Rogucki, Aleksandra Popławska, Piotr Machalica czy Magdalena Schejbal. Znane osobistości fotografowały się z pracami i reklamowały wystawę Kory na portalach społecznościowych.

Festiwal, na którym będzie można podziwiać prace artystki, odbędzie się w Warszawie przy ulicy Górczewskiej 15. Termin wydarzenia zaplanowany jest na 26 Maja 2019 roku.

Inspiracje artystki. Dlaczego akurat figury matki boskiej?

Jak Kora sama przyznała, do malowania figur zainspirował ją obraz Matki Boskiej z Guadelupe, którą zobaczyła na wycieczce do Meksyku, a dokładnie na wyspie Cozumel. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Cały Meksyk to wielki kicz. I te wszechobecne Madonny, kolorowe, w welonach, koronkach. Bajeczne, cudne. Poczułam się jak dziecko. Coś jasnego z dzieciństwa się we mnie odezwało. Bo moje dzieciństwo nie kojarzy mi się wyłącznie źle - przyznała w archiwalnym wywiadzie artystka. 

Piosenkarka stwierdziła kiedyś, że Madonny są symbolem matki, a jako dziecko z sierocińca zawsze wyrażała swoje uczucia poprzez symbole. Ta postać symbolizowała dla niej chroniczną tęsknotę za matką, która była zmuszona zostawić ją w domu dziecka.

- Gdzieś więc pewnie w tym symbolu Madonny znajduję pewne ukojenie. Ona urasta do rangi nadzwyczajnie opiekuńczej i sprawczej - powiedziała niegdyś Kora Jackowska.

Fot. Szymon Sipowicz

Fot. Szymon Sipowicz 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Beata Kozidrak wystąpi w "Tańcu z Gwiazdami"? Iwona Pavlovic powiedziała całą prawdę. To wyznanie wami wstrząśnie
  2. Małgorzata Kożuchowska jest w drugiej ciąży? Fani nie mają wątpliwości. To zdjęcie mówi wszystko
  3. Pilne informacje Polsatu. Policjanci otworzyli wersalkę 24-latka i zmroziło im krew w żyłach
  4. TVN: Dzisiaj w Polsce zacznie się coś dużo gorszego niż burza z piorunami. Zostało kilka godzin
  5. Pokazali, jak wygląda teraz Benedykt XVI. Gdy zobaczycie te zdjęcia, popłaczecie się
  6. Zamiast przysięgi odczytała SMS-y narzeczonego. Ślub zamienił się w głośne rozstanie

Źródło: VIVA!

Następny artykuł