Czy można zrywać dziko rosnące konwalie? Wielu może się zdziwić, odpowiedź nie jest oczywista

Czy można zrywać dziko rosnące konwalie? Wielu może się zdziwić, odpowiedź nie jest oczywista Źródło: Pixabay _Alicja_

Ciężko o bardziej urzekające kwiaty niż konwalie. Na ich widok niejedna osoba nie może oprzeć się pokusie i decyduje się je zerwać. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rośliny można ot tak zabrać ze sobą do domu. Jak wygląda sytuacja w przypadku konwalii?

Konwalie są jednym z najbardziej lubianych zwiastunów wiosny. Zachwycają wszystkich nie tylko swoim wyglądem. Zapach tych kwiatów potrafi zawrócić w głowie, na próżno szukać drugiej takiej woni. W związku z tym niektórzy chętnie je zrywają. 

Konwalie to niezwykłe kwiaty. Czy ich zrywanie jest dozwolone?

Już wcześniej wspominaliśmy o tym, co mogą spowodować konwalie w naszym domu. Jednak wiele osób zastanawia się tez nad tym, czy zrywanie tych kwiatów jest na pewno legalne. Nie da się ukryć, że zakazy dotyczące zbierania roślin objętych ochroną nie zostały wprowadzone bez powodu. Chwila naszej przyjemności może mieć opłakane skutki dla całego gatunku. 

Konwalie to kwiaty, które potrzebują odpowiednich warunków do wzrostu. Ziemia powinna być wilgotna, kwaśna, próchnicza i przepuszczalna. Ponadto lubią zacienione otoczenie. Nie da się ukryć, że są to bardzo precyzyjne warunki. Roślina wyrasta do wysokości 25 centymetrów i z racji tego, że nie jest jednosezonowa możemy jej widokiem cieszyć się przez wiele lat.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeszcze niedawno te piękne kwiaty były chronione. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Do niedawna konwalie były objęte ochroną i ich zrywanie było niedozwolone. Jednak ten zakaz został zdjęty w 2015 roku wraz z wprowadzeniem nowelizacji do ustawy o ochrony gatunkowej roślin, grzybów i zwierząt. Od tego czasu te przepiękne kwiaty możemy zabrać ze sobą do domu. Warto zauważyć, że wówczas ochrona przestała obejmować przylaszczkę pospolitą, kopytnika pospolitego, barwinka pospolitego, sarniaka świerkowego oraz wachlarzowca olbrzymiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki smutek w domu Marty Kaczyńskiej. Zwłaszcza córka bardzo przeżywa pożegnanie, został jej tylko jeden koń

2. Nie tylko za truskawki zapłacimy więcej niż zwykle. Cena czereśni przyprawia o zawroty głowy, musieliśmy spojrzeć dwa razy

Należy pamiętać, że konwalie oprócz pięknego zapachu i urzekającego wyglądu mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia. Kwiaty, liście oraz kłącza tej rośliny są trujące dla ludzi. W związku z tym należy się obchodzić z nią wyjątkowo ostrożnie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ministerstwo zdrowia podało najnowsze dane. Sytuacja na Śląsku wciąż nie wygląda najlepiej
  2. Dawid Kubacki ujawnił swoją nową pasję. Kibice o niej nie wiedzieli, nigdy wcześniej nic nie wspominał
  3. Anna spojrzała w lustro i zalała się łzami. Nie mogła znieść własnego widoku, wszystko przez jeden detal
  4. Kasia Kowalska nie wytrzymała krytyki. Pokazała zdjęcie, które odbiera mowę
  5. Za każdym razem, gdy Ania odbiera zamówienie od kuriera, męczy ją jedna myśl. Czuje się zawstydzona, niebywały powód
  6. Władza nagle i niespodziewanie zmieniła uciążliwy zakaz. Miliony Polaków poczują wielką ulgę

Źródło: Grudziądz365

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News