Parlament Europejski opublikował film o Polsce, który stawia tezę, że w kraju nad Wisłą panuje coraz mniejsze poszanowanie praw człowieka, a władza odchodzi od metod demokratycznych. Nagranie wykorzystuje materiały m.in z Marszu Niepodległości i Parady Równości. 

Tytuł filmu to „Polska: zagrożenia poszanowania prawa”. Materiał ma tłumaczyć dlaczego unijna instytucja zdecydowała się debatować nad rezolucją w sprawie naszego kraju. Według twórców filmu, w Polsce panuje coraz mniejsze poszanowanie praw człowieka, a Prawo i Sprawiedliwość nagminnie łamie podstawowe wartości Unii Europejskiej.

Film przedstawia sceny między innymi z Parady Równości oraz Marszu Niepodległości. Autorzy cytują również krytykującego Polskę Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

– Potrzebujemy trzech filarów: demokracji, poszanowania prawa i przestrzegania praw człowieka. Niezawisłość sądów to sprawa najwyższej wagi w kwestiach poszanowania praw obywatela, ale także dla funkcjonowania naszej formy gospodarki rynkowej.

Twórcy filmu przekonują, że Unia jest zaniepokojona przede wszystkim sprawą Trybunału Konstytucyjnego oraz reform dotyczących mediów i policji.

Prawica jest oburzona filmem Parlamentu Europejskiego i przekonuje, że stawia on Polskę w pozycji państwa faszystowskiego. Reduta Dobrego Imienia zapowiedziała, że skieruje do Parlamentu Europejskiego protest w tej sprawie.

Poniżej film:

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

Zobacz również