Nie będzie zaostrzenia kar min. za pedofilię. TK orzekł, że są niekonstytucyjne

Nie będzie zaostrzenia kar min. za pedofilię. TK orzekł, że są niekonstytucyjne Źródło: Piotr Molecki East News

Konstytucja RP jest powodem, dla którego Trybunał Konstytucyjny orzekł o tym, że Kodeks karny nie może zostać zaktualizowany o projekt nowelizacji planowany przez sejm. Andrzej Duda w czasie poprzedniej kadencji zdecydował się na skierowanie do TK zapytania o to, czy planowane zmiany są możliwe do wdrożenia.

Konstytucja nie zezwala na to, aby w Kodeksie karnym pojawiły się złożone w sejmie przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekty zmian, które zawierały m.in. propozycję zaostrzenia kar dla pedofilii. Trybunał Konstytucyjny ogłosił swoją decyzję we wtorek.

Konstytucja wyklucza projekt zmian

Konstytucja, według sędziów orzekających w Trybunale Konstytucyjnym, nie pozwala na przyjęcie projektu nowelizacji Kodeksu karnego. W czasie trwania poprzedniej kadencji Andrzej Duda przed złożeniem podpisu zdecydował się na skierowanie zapytania do TK o zasadność i prawidłowość planowanych zmian. We wtorek pojawiło się orzeczenie na ten temat i nie ma wątpliwości, że nowe prawo nie może zostać wdrożone. Konstytucja to wyklucza, a wszystko ze względu na niezgodności w procedurze legislacyjnej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Projekt został złożony 14 maja ub.r. i sejm zajął się nim w nadzwyczajnym tempie

Dlaczego konstytucja wyklucza możliwość wejścia w życie tak ważnych zmian, które zaostrzają m.in. kary za przestępstwa pedofilskie? Sędziowie TK zwracają uwagę, że doszło do naruszeń legislacyjnych w trakcie jej uchwalania. To również dlatego prezydent Andrzej Duda zdecydował się skierować tę sprawę do Trybunału, mając obiekcje co do przebiegu procedury ustawodawczej. Od momentu złożenia projektu w sejmie, do momentu jego przyjęcia minęły zaledwie 2 dni. Było to możliwe ze względu na to, że marszałek sejmu zdecydowała, że projekt ten zostanie rozpatrzony w trybie niekodeksowym. Teraz właśnie z tego względu został on odrzucony przez TK. Znane jest uzasadnienie tej decyzji.

Dzisiaj grzeje: 1. Rodzina Jerzego Stuhra wystosowała pilny apel do wszystkich Polaków. Ciężko powstrzymać łzy

2. Tragiczne wiadomości z lotniska w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelne

Wyrok jest wiążący

- Orzeczenie TK zapadłe w następstwie zainicjowania kontroli prewencyjnej ma charakter wiążący. Oznacza to, że w wypadku stwierdzenia przez Trybunał niezgodności przedłożonego projektu z Konstytucją, prezydent musi odmówić jego podpisania. Postępowanie ustawodawcze w tej sytuacji ulega zamknięciu, a ustawa nie dochodzi do skutku - cytuje fragment uzasadnienia wyroku wygłoszonego przez sędziego TK, Justyna Piskorska z radia RMF24. Oznacza to, że szumnie zapowiadane zaostrzenie kar za przestępstwa pedofilskie na razie nie dojdzie do skutku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Bohaterski czyn reprezentanta Polski. Rzucił się w ogień, by ratować człowieka
  2. Mszyce niszczą twoje krzewy owocowe? Zasiej obok nich jedną konkretną roślinę
  3. Fani zdruzgotani, Piotr Kraśko odchodzi z „DDTVN”. Jest oficjalne oświadczenie TVN
  4. Lepiej przenigdy nie kupować wody smakowej ze sklepu. Prawda o napoju przyprawia o mdłości
  5. Klientka cukierni myślała, że zapłaci 2 zł. Kwota zwaliła ją z nóg, przesada?
  6. Panna młoda zmarła na własnym weselu. Wszystko przez fatalną pomyłkę

Źródło: RMF24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News