Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny, który sprzeciwiał się postawieniu pomnika smoleńskiego w miejscu wyznaczonym przez partię Prawo i Sprawiedliwość, został odwołany ze stanowiska.

Nadolny był wojewódzkim konserwatorem zabytków od 2011 roku. Oficjalnie decyzję o jego odwołaniu podjął wojewoda mazowiecki z uwagi na opinie środowisk zajmujących się ochroną zabytków oraz wziąwszy pod uwagę dotychczasową pracę Nadolnego.

Wiadomo jednak, że były już Wojewódzki Konserwator Zabytków Rafał Nadolny pozostawał w konflikcie ze środowiskami popierającymi obecny obóz władzy, z uwagi na jego sprzeciw wobec stawiania pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Jak przekonywał Nadolny, Krakowskie Przedmieście „stanowi zamkniętą i chronioną przestrzeń architektoniczną, w którą nie można ingerować„.

Komentujący odwołanie Nadolnego ze stanowiska wskazują jego konflikt ze środowiskami popierającymi Prawo i Sprawiedliwość oraz jego sprzeciw wobec stawiania pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu jako główną i jedyną przyczynę jego odwołania.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: rzeczpospolita 

Zobacz również