Koniec.

Koniec.

Wszystko wskazuje na to, że dążenia separatystyczne Katalonii zostały zdławione w zarodku. Dziś w tajnym głosowaniu rząd Katalonii opowiedział się za odłączeniem jej od Hiszpanii. W odpowiedzi na próbę secesji, hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez centralny rząd władzy w autonomicznej Katalonii, co ma na celu ostudzenie separatystycznych zapędów regionu. 

Dążenia Katalończyków do secesji miały swoje odbicie w niedawnym referendum, w którym za oderwaniem od Hiszpanii opowiedziało się aż 90% głosujących. Do odłączenia dążył również kataloński rząd, który przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej Republiki Katalońskiej. Działania Katalończyków zatrzymał jednak Senat, który na podstawie artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji upoważnił rząd premiera Mariano Rajoya do usunięcia z urzędu Carlesa Puigdemonta i rozwiązania jego gabinetu w Katalonii.

Katalonia nie składa broni

Władze centralne uzyskały tym samym możliwość ograniczenia kompetencji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów. Madryt może również przejąć kontrolę nad policją, finansami i mediami publicznymi. Największe ugrupowanie secesjonistyczne w Katalonii (Zgromadzenie Narodowe Katalonii) wezwało mieszkańców regionu, a przede wszystkim urzędników, by stosowali "pokojowy opór" i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego. Źródło: onet.pl Następny artykuł