Koniec zniżek na przejazdy dla niepełnosprawnych, uczniów i studentów. Posłowie zachowają przywileje

Koniec zniżek na przejazdy dla niepełnosprawnych, uczniów i studentów. Posłowie zachowają przywileje Źródło:

To koniec zniżek na przejazdy dla studentów, uczniów i niepełnosprawnych. Nowe przepisy ustawy koalicji PO-PSL o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku wchodzą w życie od 1 stycznia 2017 roku. Zmiany nie obejmą posłów, senatorów i komunikacji miejskiej. 

Do tej pory przewoźnicy uzyskiwali od państwa rekompensatę za udzielenie zniżek określonym pasażerom. Od 2017 roku z uprzywilejowanych grup zostaną usunięci niepełnosprawni, studenci oraz uczniowie. Zniżki nadal będą funkcjonowały w środkach transportu, które zostaną ujęte w planach transportowych. O tym będą decydowały samorządy.

Co to oznacza? Przewoźnicy będą ustalać koszty za przejazd według cen rynkowych, a więc sami zdecydują, czy obniżyć kwotę dla pewnych grup. Być może część z nich obniży ceny dla niepełnosprawnych czy uczniów, aczkolwiek przepisy nie będą regulowały tej kwestii. Stawki zostaną uregulowane zgodnie z kryteriami komercyjnymi.

Zniżki nadal będą funkcjonować w komunikacji miejskiej. Z kolei niepełnosprawni, uczniowie i studenci stracą przywileje w pociągach Express InterCity, Pendolino, TLK, w autobusowych kursach dalekobieżnych i powiatowych. Zmiany nie obejmą posłów i senatorów.

– Zgodnie z obecnym stanem prawnym, z dniem 1 stycznia 2017 r. w przewozach wykonywanych na zasadach komercyjnych ulgi ustawowe nie będą obowiązywać. Dostępność wskazanych ulg ustawowych będzie w dużej mierze zależeć od właściwych na danym obszarze (na danej linii komunikacyjnej) organizatorów publicznego transportu zbiorowego. W konsekwencji dostępność ulg ustawowych w połączeniach międzywojewódzkich będzie zależała od kształtu umowy zawieranej pomiędzy ministrem właściwym do spraw transportu jako organizatorem a PKP Intercity S.A. jako operatorem tych przewozów  - mówi Elżbieta Kisil, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: nie-pelnosprawni.pl, natemat.pl, rynek-kolejowy.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News