Koniec z "Panem Bogiem" będącym facetem. Kościół zdecydował i wprawił wiernych w osłupienie

Koniec z "Panem Bogiem" będącym facetem. Kościół zdecydował i wprawił wiernych w osłupienie Źródło: foto: flickr

Już niedługo z nowej księgi liturgicznej znikną takie określenia Boga, jak Pan czy On. Ewangelicko-luteriański Kościół w Szwecji zdecydował właśnie, jaką płeć ma Bóg.

Ewangelicko-luteriański Kościół Szwecji  stwierdził, że zachodzi potrzeba przystosowania języka liturgicznego do obecnych czasu tak, by był on "mniej wykluczający". Właśnie dlatego z księgi liturgicznej zginą zwroty określające płeć Stwórcy. Według nich Bóg jest pozbawiony tożsamości seksualnej. Przykładowo zamiast obecnego "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" znajdzie się "W imię Trójjedynego Boga". ZOBACZ TAKŻE: Nadchodzi nowe prawo. Kościół żąda programu Niedziela+

Polityczna poprawność przemycona do Kościoła

Polityczna poprawność przemycona do języka liturgicznego wywołała falę krytyki ze strony wielu szwedzkich duchownych. Według nich taki krok może być przyczyną odcięcia Kościoła od korzeni, a z czasem nawet doprowadzi do jego rozłamu.

- Nowa księga liturgiczna zamiast przybliżać do nas wielkie kościoły to nas od nich oddala - powiedział Mikael Löwgren, wikary z miejscowości Ljungby w rozmowie ze szwedzką agencją informacyjną TT.

ZOBACZ TAKŻE: Kościół przerywa milczenie. Tak otwartego ataku na PiS jeszcze nie było

Do 2000 roku Kościół szwedzki miał państwowy status

Szwedzki Kościół to największy Kościół ewangelicko-luterański na świecie i dominujące wyznanie w kraju. Zrzesza ponad 6 milionów wyznawców. Od 17 lat nie posiada statusu kościoła państwowego. W tym Kościele, aż do teraz, mimo jego reformy, biskupi zachowali władzę w diecezjach, a liturgia uległa jedynie kosmetycznym modyfikacjom. Wyznanie to dotychczas prezentowało umiarkowane skrzydło luterańskiej reformacji. Obecnie propozycja nowej księgi liturgicznej została przyjęta większością głosów przez Zgromadzenie Kościelne. Wejdzie w życie wiosną przyszłego roku. W księdze zostaną również określone nowe zasady odprawiania mszy, śpiewania pieśni kościelnych, a także modlitw.

Źródło: Onet.pl

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy wyburzą polski kościół. Na jego miejscu osiedlą uchodźców

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News