Partia rządząca znalazła sposób, by wykurzyć związanych z opozycją samorządowców z zajmowanych przez nich miejsc. W wielu miastach polski powiązani z Platformą Obywatelską działacze od lat zajmują kierownicze stanowiska we władzach samorządowych. Teraz nadejdzie ich koniec.

PiS już zapowiedziało, że zmieni ordynację wyborczą do samorządów. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie kadencyjności prezydentów i burmistrzów. Teraz szefowie samorządów będą mogli być wybierani maksimum dwukrotnie. Formacja Kaczyńskiego chce skończyć z rządzącymi przez całe lata prezydentami, a przy okazji – wykurzyć z tych miejsc opozycję.

Takie rozwiązanie jest PiS jak najbardziej na rękę. Swoje stanowiska utracą bowiem tacy politycy jak prezydent Warszawy – Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz (PO), prezydent Krakowa – Jacek Majchrowski (SLD) czy prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska (PO). Stanowisko opuści ogółem 2/3 obecnych wójtów, burmistrzów, prezydentów.

Jak podają posłowie PiS, zmiana wejdzie w życie niemal natychmiast. Jeszcze do wakacji przygotowane zostaną odpowiednie projekty. Z pewnością do wyborów samorządowych w przyszłym roku wszystko będzie już gotowe. Tym samym PiS wykosi ponad 1,6 tys. szefów samorządów, którzy na koncie mają już po 2-3 kadencje.

 – Zdecydowano, że zmiana wchodzi w życie od razu. Do wakacji zostaną przygotowane projekty dotyczące zmian w ordynacji wyborczej oraz w sprawie metropolii warszawskiej – informuje poseł PiS, Adam Woźniak.

pt

...

Zobacz również