Koniec z opozycją w samorządach. Tak PiS wykosi działaczy Platformy

Koniec z opozycją w samorządach. Tak PiS wykosi działaczy Platformy Źródło: źródło: wikimedia.org/Aargambit, flickr.com

Partia rządząca znalazła sposób, by wykurzyć związanych z opozycją samorządowców z zajmowanych przez nich miejsc. W wielu miastach polski powiązani z Platformą Obywatelską działacze od lat zajmują kierownicze stanowiska we władzach samorządowych. Teraz nadejdzie ich koniec.

PiS już zapowiedziało, że zmieni ordynację wyborczą do samorządów. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie kadencyjności prezydentów i burmistrzów. Teraz szefowie samorządów będą mogli być wybierani maksimum dwukrotnie. Formacja Kaczyńskiego chce skończyć z rządzącymi przez całe lata prezydentami, a przy okazji - wykurzyć z tych miejsc opozycję.

Takie rozwiązanie jest PiS jak najbardziej na rękę. Swoje stanowiska utracą bowiem tacy politycy jak prezydent Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), prezydent Gdańska - Paweł Adamowicz (PO), prezydent Krakowa - Jacek Majchrowski (SLD) czy prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska (PO). Stanowisko opuści ogółem 2/3 obecnych wójtów, burmistrzów, prezydentów.

Jak podają posłowie PiS, zmiana wejdzie w życie niemal natychmiast. Jeszcze do wakacji przygotowane zostaną odpowiednie projekty. Z pewnością do wyborów samorządowych w przyszłym roku wszystko będzie już gotowe. Tym samym PiS wykosi ponad 1,6 tys. szefów samorządów, którzy na koncie mają już po 2-3 kadencje.

 - Zdecydowano, że zmiana wchodzi w życie od razu. Do wakacji zostaną przygotowane projekty dotyczące zmian w ordynacji wyborczej oraz w sprawie metropolii warszawskiej - informuje poseł PiS, Adam Woźniak.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News