Koniec z antyalkoholową fikcją. PiS zmienia ustawę

Koniec z antyalkoholową fikcją. PiS zmienia ustawę

PiS planuje zmianę ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W nowej regulacji rezygnuje się z ograniczenia prawa do otwierania sklepów z alkoholem w bezpośrednim sąsiedztwie szkół.

Dotychczasowa ustawa daje samorządom możliwość określenia odległości od szkół, przedszkoli i kościołów, w jakiej nie można otwierać sklepów monopolowych. Proponowana zmiana ma polegać na tym, że takie ograniczenie nie będzie już możliwe.

Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wypowiada się o poprawkach pozytywnie. Uważa, że dotychczasowe ograniczenia tworzą fikcję prawną i nie dają pozytywnych efektów: Młodzież, która w trakcie lub tuż po zajęciach lekcyjnych chce napić się piwa, zrobi to bez względu na to, czy sklep z alkoholem jest tuż pod szkołą, czy na innej ulicy.

Wprowadzenie proponowanych zmian sprawi, że sklep monopolowy będzie można prowadzić bez względu na sąsiedztwo placówek edukacyjnych lub obiektów sakralnych. Projekt pod obrady sejmu trafi w przyszłym miesiącu.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News