Jak donoszą amerykańskie media, przedstawiciele Partii Republikańskiej oświadczyli, że będą gotowi zagłosować za usunięciem Donalda Trumpa z urzędu prezydenta. Kontrowersyjne stanowisko Republikanów powodowane jest ujawnienie nowych faktów dotyczących spotkań syna prezydenta z rosyjskim przedstawicielem, który miał rzekomo przekazać mu materiały kompromitujące kontrkandydatkę.

Jak przekonują Republikanie, jeżeli wina Donalda Trumpa w sprawie związanej z rosyjską pomocą w jego kampanii oraz przeciwdziałaniu polityce Hillary Clinton potwierdzi się, to „ręka im nie zadrży” przy głosowaniu za usunięciem Trumpa.

– Prezydent Stanów Zjednoczonych jest liderem partii, ale tylko symbolicznie. Jeśli zatem wina nie będzie budzić wątpliwości, to politykowi Partii Republikańskiej nie zadrży ręka, by zagłosować za usunięciem Trumpa z urzędu. Nie musieliby się dłużej tłumaczyć z jego „niestandardowych” zachowań. Niektóre z nich nawet Republikanie uznają za niegodne urzędu prezydenckiego – powiedział dr Maciej Turek dziennikarzom Onetu. Według niego seria maili, do których dotarł niedawno „The New York Times”, może pogrążyć urzędowanie Donalda Trumpa.

W spotkaniach z rosyjskimi przedstawicielami brali udział syn prezydenta, jego zięć oraz szef kampanii wyborczej. Jak wynika ze świeżo ujawnionych kontrowersyjnych wiadomości powiązana z Kremlem prawniczka Natalia Wiesielnicka miała przekazać mężczyznom wiele kompromitujących Hillary Clinton materiałów, co wyraźnie ich ucieszyło. Wszyscy zdawali sobie także sprawę, w jakim celu dochodzi do nieoficjalnych rozmów.

Jeśli doniesienia te okażą się prawdziwe, a Republikanie rzeczywiście będą chcieli stanąć oficjalnie przeciwko Trumpowi, wywoła to bez wątpienia ogromną polityczną burzę. Czas jednak pokaże, jak amerykański prezydent poradzi sobie z bardzo trudnymi zarzutami.

 

...

Zobacz również

Zobacz również