Koniec SMS-ów. Wiadomo już, co je zastąpi

Koniec SMS-ów. Wiadomo już, co je zastąpi Źródło: źródło: mobileorchestra.com, blogspot.com

Standard SMS przetrwał już prawie 25 lat. Od lat 90. ubiegłego wieku ludzkość jest w stanie porozumiewać się za pomocą krótkich wiadomości tekstowych wysyłanych od telefonu do telefonu. Jednak i na to rozwiązanie technologiczne ma przyjść kres. Wszystko przez najnowszą aplikację od Google.

Mogłoby się zdawać, że dni SMS-ów na rynku są już policzone przez obecność takich rzeczy jak Messenger, iMessage, Skype czy WhatsApp. Jak dotąd jednak mający prawie ćwierć wieku standard utrzymał się przy życiu. Zmiany w smartfonach z Androidem mają temu zaradzić i ostatecznie odesłać SMS-y do lamusa.

"Wiadomości na Androida", bo tak niepozornie nazywa się ta aplikacja, ma być przełomową aplikacją, która wyprze znany dotąd standard SMS. Jak przekonują twórcy, to bowiem coś więcej niż zwykłe wiadomości. Aplikacja może pochwalić się obsługą protokołu RCS, który wyprzeć ma w przyszłości przestarzały SMS. Ten może zaoferować wszystko to, co dostępne już od dawna w standardowych komunikatorach internetowych, jak np. wysyłanie obrazków, czy potwierdzanie odczytu.

Aplikacja ta automatycznie powinna była zastąpić już tę docelowo odpowiadającą wysyłaniu SMS-ów na takich telefonach jak HTC, LG, Motorola, MyPhone, Nokia, Sony. Co ciekawe, wśród nich brakuje Samsunga. Na wsparcie RCS nie zgodziło się też Apple, czy amerykańskie sieci komórkowe - T-Mobile, Verizona oraz AT&T.

To właśnie ci "odstępcy" mogą doprowadzić do upadku RCS. Jeżeli bowiem przyszłościowy protokół nie upowszechni się w ogóle telefonów i operatorów, stanie się niefunkcjonalny. A szkoda, bo z pewnością byłby dobrym rozwiązaniem pomiędzy zwykłym standardem SMS a  komunikatorami internetowymi.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News