Resort kultury zakończył prace nad ustawą o abonamencie RTV. Opłata dołączona do istniejących już podatków. Znany też jest termin wprowadzenia podwyżek.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski powiedział, że projekt zmian w poborze daniny na publiczną telewizję jest już gotowy. Dodał też, że w ciągu kilku tygodni Komisja Europejska powinna sprawdzić czy jest z godna z dyrektywami unijnymi.

Prawo Unii Europejskiej zakłada, że państwo członkowskie nie może zebrać w przeliczeniu więcej niż 3 mld złotych z pomocy publicznej. Za taką pomoc uznaje się właśnie abonament RTV. Dlatego też podana wysokość opłaty jest orientacyjna. Ma ona wynosić między 6, a 8 złotych miesięcznie. Rząd zdradził też sposób, w jaki zbierze niezbędne mu środki.

– Będziemy chcieli jak najszybciej tę ustawę procedować. Nowy model polega na tym, że składka abonamentowa będzie doliczana do PIT-u albo do KRUS-u, ponieważ wszyscy Polacy płacą albo PIT, albo KRUS, w zależności od tego, czy ktoś jest rolnikiem, czy też nie. Będzie to kwota 6-8 zł miesięcznie doliczana do tej jednej lub drugiej składki – mówił na antenie Radia Maryja wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Pieniędzmi przekazanymi w podatkach zajmie się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Czas wprowadzenia nowych przepisów, to styczeń 2019 roku.

źródło: msn.com

 

 

...

Zobacz również