Koniec pieniędzy na 500 plus. Matki czują się oszukane, skończą się wypłaty

Koniec pieniędzy na 500 plus. Matki czują się oszukane, skończą się wypłaty

500 plus to sztandarowy projekt rządu Prawa i Sprawiedliwości, na który co roku państwo wydaje ponad 20 miliardów złotych. Jak się okazuje, w przyszłym roku rząd przeznaczy mniej pieniędzy na wypłatę świadczeń. Tysiące matek i ojców czują się oszukani.

500 plus był zapowiadany jako program, który będzie ratunkiem na polską sytuację demograficzną. Po początkowych obietnicach, rząd musiał się skonfrontować z rzeczywistością. Prawo i Sprawiedliwość zaczęło wprowadzać coraz to nowe wymogi i ograniczenia dotyczące korzystania ze środków programu. Program w pierwszym pełnym roku funkcjonowania kosztował nas 24 miliardy złotych. Z rządowego projektu budżetu na przyszły rok wynika, że ta kwota zmaleje o prawie 3 miliardy.

Mniej osób uprawnionych do 500 plus

Świadczenie z tytułu 500+ można pobierać na drugie i każde kolejne dziecko, pod warunkiem, że dochód na jednego członka rodziny w gospodarstwie domowym nie przekracza 800 złotych. Rząd planuje jednak zwiększenie tej kwoty o 200 złotych, na czym straci ponad 70 tysięcy rodzin. Wszystkie czują się oszukane, ponieważ podczas kampanii wyborczej nie było w ogóle mowy o takich zabiegach. Na początku roku ze świadczeń mogło korzystać 3,82 miliona. W tym momencie liczba uprawnionych zmniejszyła się do 3,74 miliona. Wiceminister rodziny i pracy, Bartosz Marczuk, w rozmowie z Rzeczpospolitą stwierdził, że mniejsza liczba uprawnionych wiąże się z polepszającą się sytuacją na rynku pracy. Podobno w parze z rosnącą ilością miejsc pracy i malejącym bezrobociem idzie również podwyżka wynagrodzeń. Wszystkie te czynniki sprawiają, że coraz więcej osób przekracza próg zarobków i traci prawo do korzystania z 500 plus. Nie bez znaczenia są przeróżne obwarowania, którymi rząd okłada osoby pobierające, bądź starające się o pobieranie świadczeń. Obwarowania dotyczą szczególnie samotnych rodziców i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Pieniądze są potrzebne na inne programy socjalne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało już co zrobi ze środkami z programu 500 plus. Pieniądze trafią do innych programów socjalnych wdrażanych przez rząd. Głównym beneficjentami ma być tzw. 300+, które dotyczy dofinansowania do wyprawek szkolnych. Szacowany koszt realizacji tego programu to prawie 1,5 miliona złotych. Program "Dobry start" już w tym roku zostanie sfinansowany ze środków ujętych w programie 500 plus. Do takich informacji doszli na początku czerwca posłowie Platformy Obywatelskiej. Z wyliczeń ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju wynika, że w 2017 roku każdy podatnik zasilił konto programu 500+ kwotą 619 złotych.
ZOBACZ TAKŻE
  1. Leszek Miller Jr: Kim są dzieci zmarłego syna b. premiera Polski?
  2. Wicepremier rządu PiS szokuje. Żeby zrealizować chorą wizję zaryzykują nawet gigantyczne kary
  3. Andrzej Duda ośmieszony za granicą! Wszyscy z niego szydzą
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News