Konferencja WWF. Ocalić Ducha Gór

Konferencja WWF. Ocalić Ducha Gór Źródło:

W czwartek miała miejsce konferencja WWF Polska, której głównym przesłaniem była kampania "Ratujmy Panterę Śnieżną". Ocalenie tego drapieżnika jest w ostatnim czasie najważniejszym celem ekologicznej organizacji.

W trakcie konferencji pojawiły się największe polskie stacje radiowe, telewizyjne i prasa. Można było dowiedzieć się zarówno o zagrożonym drapieżniku, jak i samej kampanii. Wypowiadali się profesorowie, ekolodzy, miłośnicy zwierząt. Specjalnego wywiadu udzielił nam doktor Przemysław Nawrocki, który już od wielu lat współpracuje z WWF. - Zanim zacząłem chronić panterę śnieżną, zainteresowałem się Mongolią. Odwiedziłam Mongolię prawie 40 lat temu, dostrzegłem jaki to piękny kraj. Ale jednocześnie, paradoksalnie pomimo bardzo małej ilości osób mieszkających w Mongolii, społeczeństwa pasterskie bardzo mocno zmieniają przyrodę. Wtedy 40 lat temu miałem wrażenie, że dużo można do ochrony przyrody zrobić. Gdy WWF Polska stał się organizacją narodową, naszym obowiązkiem stało się wyciąganie ręki, pomoc dla innych - opowiada doktor Nawrocki o swojej przeszłości, gdy dopiero zaczynał interesować się ekologią.

WWF - jakie zwierzęta planuje w najbliższym czasie ochronić?

Doktor Nawrocki potwierdził, że to właśnie tereny międzyzwrotnikowe i Azja mają bardzo duży wpływ na dobro ekologiczne całego globu. Właśnie tam chroniona ma być pantera śnieżna oraz irbis śnieżny. Zagrożony krytycznie wymarciem jest także tygrys malajski, o którym też pamiętają działacze WWF, ale póki co dbać mogą o pierwsze dwa gatunki.

Co powinni robić młodzi ludzie, żeby wspierać środowisko?

- Przede wszystkim pamiętać, że świat - pełen zwierząt - do którego się przyzwyczailiśmy i traktujemy go jako oczywistość, wcale nie jest taki oczywisty. To od młodych ludzi zależy, czy przetrwają nosorożce, tygrysy, irbisy śnieżne. A to wyzwanie będzie szczególnie ważne ze 10-15 lat. Ziemia stanie się zimnym, pustym miejscem, gdzie powstaną miasta, a nie będzie zwierząt - poucza Nawrocki. Sam Przemysław Nawrocki nie ma w domu zwierząt. Nie chce "przyrody jako więźnia". Lubi dziką naturę, dziko żyjące zwierzęta i rośliny, ale posiadanie psa czy kota na własność uważa za szkodliwe. Woli raczej przyrodę odwiedzać, niż nią władać. Popiera jednak ogrody zoologiczne. Twierdzi, że jest to wielkie przeżycie dla małych dzieci, dla których często jest to jedyny kontakt z żywą przyrodą. Zoo pełnią również funkcje zachowania gatunków - zwierzęta zagrożone wyginięciem mogą rozmnażać się w ogrodach w bezpiecznych warunkach i pod kontrolą lekarzy. "Ocalić ducha gór" to kampania, dzięki której można symbolicznie zaadoptować panterę śnieżną za niewielkie wsparcie pieniężne. Jej przyszłość zależy od naszych wyborów. Więcej wiadomości o kampanii można znaleźć na stronie WWF Polska. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Strzelanina pod Polską podstawówką! Dzieci uciekały przerażone
  2. Fani są przerażeni. Ciężka choroba Anny Lewandowskiej
  3. Afera w polskiej kadrze! Zaczęli się publicznie obrażać
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News