Właśnie zakończyła się konferencja prezydentów Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Przywódcy opowiedzieli, czego dotyczyła ich poranna rozmowa.

Ta wizyta podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim kwestii obronności. Prezydenci poruszyli między innymi temat obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a także bezpieczeństwa całej Europy.

Rozmawialiśmy o kontraktach militarnych, o zakupie rakiet patriot, ale też o dostawach gazu do Polski – dodał polski prezydent.

Donald Trump podziękował za poparcie jakie otrzymał od Polonii w czasie ostatnich wyborów. Zapewnił również o wyjątkowej sympatii, jaką darzy nasz kraj.

To zaszczyt, że mogę być tutaj w Polsce, to wspaniały naród i spektakularne miejsce – powiedział Donald Trump.

Podziękował on również za wsparcie, które Amerykanie zawsze otrzymują od Polaków. Zauważył także, że w przeciwieństwie do niektórych krajów Polska wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec NATO.

Trump wyznał, że jego rozmowa z prezydentem Dudą dotyczyła również tematu zagrożeń wynikających z zapędów Korei Północnej, a także wojny w Syrii. Przywódcy rozmawiali też na temat współpracy gospodarczej, a przede wszystkim energetycznej.

Popieramy inicjatywę Trójmorza, Ameryka gotowa jest pomagać – zapewnił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Dodał również, że nasz kraj nie może być w kwestii energetycznej „zakładnikiem Rosji”. Właśnie, dlatego amerykańskie władze gotowe są wspierać dostawami gazu nasz kraj.

...

Zobacz również