komunia święta nowe zasady
East News AGENCJA SE
Mateusz Sidorek - 22 Maja 2020

Kiedy pierwsze komunie święte? W niektórych parafiach już się odbyły, ale wyglądały inaczej niż zwykle

Wielu wiernych zastanawia się, jak będzie wyglądała pierwsza komunia święta w okresie pandemii koronawirusa. Ze względu na zalecenia rządu wcześniej odwołano uroczystości. Na portalu Interia.pl pojawiły się informacje o tym, w jakich warunkach dzieci po raz pierwszy będą mogły przyjąć sakrament. Według PAP w niektórych parafiach ceremonia ta już się odbyła.

Po łagodzeniu rządowych obostrzeń w kościołach znów będzie mogła zostać udzielona pierwsza komunia święta. Z informacji w mediach wynika, że uroczystości będą odbywały się między majem a październikiem. Jednak z uwagi na to, że w Polsce wciąż panuje pandemia koronawirusa, ceremonia będzie przebiegała w innych warunkach.

Czereśnie - ceny zwalają z nógCzereśnie zawitały na bazarach, ale cena zwala z nóg. Droższe niż najlepsze mięsoCzytaj dalej

Pierwsza komunia święta będzie miała inną formę, niż ta, do której przyzwyczaili się wierni. Kościół będzie musiał zaplanować ceremonie tak, aby zachować wszelkie środki bezpieczeństwa. Kluczowe decyzje należą do biskupów oraz rodziców dzieci, które będą chciały w tym roku przyjąć sakrament po raz pierwszy. Jak informuje Interia.pl, w niektórych parafiach msze odprawiane są tylko dla jednego dziecka i jego najbliższych.

Duchowa komunia święta

Komunia święta jest bardzo ważnym elementem życia duchowego dla wiernych. W związku z pandemią koronawirusa abp. Stanisław Gądecki odwołał sakrament pierwszej komunii w archidiecezji poznańskiej. Ma on zostać przywrócony dopiero, gdy sytuacja w naszym kraju zostanie opanowana. Jednak po powrocie dzieci do szkół decyzja ma zostać pozostawiona rodzicom i proboszczom.

- Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości. Gdyby rodzice zdecydowali się na I komunię świętą swojego dziecka w pierwotnym (majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę - słowa abp. cytuje Interia.pl.

Komunia święta 2020

W niektórych parafiach pierwsza komunia święta już się odbyła, jak wynika z informacji opublikowanych przez PAP. Wygląda jednak na to, że sakramentu udzielono w specjalnych warunkach, aby nie narażać dzieci.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

PRL - najlepsze zabawy dzieciPrzypominamy najlepsze zabawy dzieci z czasów PRL-u. Współcześni rodzice dostają apopleksji na samą myślCzytaj dalej

- Wyznaczenie terminów leży w gestii księży proboszczów oraz rodziców. W wielu parafiach przyjęto takie rozwiązanie, że dzieci otrzymują komunie św. w mniejszych grupach. Są też miejsca, gdzie proboszczowie, na prośbę rodziców, odprawiają mszę św. tylko dla danej rodziny z dzieckiem w małej grupie parafialnej. Natomiast, jeżeli rodzice wolą odczekać, to uroczystość jest przeniesiona na wrzesień lub październiku, ale to już są kwestie bardzo indywidualnych rozwiązań - wyjaśnił PAP dyr. Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. Piotr Pierzchała.

Pierwsza komunia święta 2020

Dzisiaj grzeje:

1. Niewyobrażalna tragedia, rozbił się samolot ze 100 pasażerami na pokładzie. Wokół lotniska płoną domy, fatalne wiadomości zza granicy

2. Zdjęcie pielęgniarki bez ubrań obiegło cały świat. Teraz wyszło na jaw, co stoi za jej strojem

Chociaż Kościół może zapewnić, że pierwsza komunia święta odbędzie się przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa, to do rodziców ma należeć decyzja o tym, czy chcą, by ich dzieci przyjęły sakrament. Według portalu Interia.pl biskup Solarczyk poinformował, że ceremonie odbywają się w wymiarze kilku lub kilkunastoosobowych grup, co jest zgodne z prawem. Zdarzają się również przypadki mniejszych parafii, w których uroczystość organizowana jest indywidualnie dla jednego dziecka w otoczeniu najbliższej rodziny. O zmianach w Kościele pisaliśmy niedawno w innym artykule.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Używasz płynu do dezynfekcji? Unikaj błędu, który czyni go nieskutecznym
  2. Reprezentant Polski boi się o kilkuletniego synka. Mówi, że może stracić go na zawsze
  3. Borys Szyc ujawnił treść prywatnych wiadomości. Wspomina Annę Przybylską, mocne słowa
  4. Szukał nowego pupila, wszedł na stronę schroniska. Zobaczył zdjęcie i pobladł, natychmiast chwycił za telefon
  5. W polskim mięsie wyryto niebezpieczną bakterię. Nadaje się tylko do utylizacji, nie wolno go jeść
  6. Dniówka za pracę przy zbiorze truskawek jest astronomiczna. Niestety, Polacy nie chcą iść do pracy w polu

Gotowanie składnik dodawany do zupyPolacy masowo dodają ją do zup. Popełniają błąd, skład przyprawia o palpitacjeCzytaj dalej

Źródło: Interia pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News