Prof. Bartoś o posyłaniu dzieci do komunii. "Rzecz niezwykle szkodliwa"

Prof. Bartoś o posyłaniu dzieci do komunii. "Rzecz niezwykle szkodliwa" Źródło: pixabay.com/vixrealitum

Komunia święta to dla wielu dzieci oraz rodzin nie tylko wyjątkowy czas, ale też multum obowiązków, których muszą dopilnować obie strony. O sensie duchowym i moralnym tego sakramentu wypowiedział się profesor Tadeusz Bartoś.

Komunia święta w ostatnich czasach powoduje coraz więcej dyskusji i wątpliwości. Wielu rodziców martwi się, że dzieci patrzą tylko na prezenty, a nie zwracają uwagi na duchowy wymiar wydarzenia. Panuje opinia, że 8- i 9-latki są za młode, by zrozumieć pewne kwestie sakralne.

Komunia święta, a głównie spowiedź, to "rzecz niezwykle szkodliwa"

Profesor, filozof oraz były duchowny postanowił zabrać głos w sprawie dyskusyjnych aspektów podchodzenia dzieci do pierwszej komunii świętej. Tadeusz Bartoś, zapytany przez jednego z rodziców, jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach Kościoła i dobrze je przygotować do uroczystości nie miał za dobrych wieści.

- Na podstawie własnego doświadczenia zalecam nieposyłanie dzieci do pierwszej komunii. A zwłaszcza do spowiedzi w tym wieku (8 lat). Jest to rzecz niezwykle szkodliwa dla dużej części rocznika dzieci. Spowiedź w tym wieku to praktycznie przestępstwo, rodzaj psychicznego znęcania się nad dzieckiem, niegotowym do zmierzenia się z wyzwaniem - stwierdził znany profesor.

Zdanie profesora Bartosia podzielił nawet ksiądz, który odmówił spowiadania 8-latków

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Filozof Tadeusz Bartoś stwierdził również, że z punktu widzenia prawa kościelnego i świeckiego świadomość własnych czynów pojawia się dopiero w wieku 13-15 lat. Dzieci, którym wpaja się bardzo ważne rzeczy w wieku 8 lat, nie potrafią odpowiadać za własne czyny, większość wykonują nieświadomie i odpowiadają za nich rodzice. Według niego dzieci mogą przystępować do komunii, ale bez spowiedzi.

Dzisiaj grzeje: 1. Nawałnica uderzyła w dom gwiazdora disco polo. Straty są bardzo poważne
2. Koniec świata nastąpi za 11 dni? Naukowcy twierdzą, że TYM razem Ziemia może eksplodować

- W pierwszym roku po przyjęciu święceń stanowczo odmówiłem spowiadania dzieci przed pierwszą komunią i złożyłem oficjalną skargę do kurii na sadystyczny pomysł spowiadania dzieci przed komunią co 2 tygodnie... Sprawa otarła się o lokalnego biskupa, argumentów jednak mi nie przedstawiono. Spowiedź się odbyła, ale bez mojego udziału. Nie zamierzałem uczestniczyć w procederze wmawiania dziecku poczucia winy, by następnie można było z nim zrobić cokolwiek. Ale co ze mną usiłowano zrobić z tego powodu, to zachowuję dla siebie... - przyznał rację profesorowi Bartosiowi ksiądz Patryk, którego nazwisko pozostało anonimowe.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Prezeska ZUS o sposobie na uzyskanie wyższej emerytury
  2. Panna młoda weszła do kościoła i nagle zapadła grobowa cisza. Pan młody prawie zemdlał ze wstydu, gdy zobaczył, co niesie na rękach
  3. Wiadomo, ile Krzysztof Jackowski wziął za poszukiwanie Piotra Staraka. Można się mocno zdziwić
  4. Zachowanie kota wiele mówi o właścicielu. Naukowcy uważają, że przejmują pewne cechy charakteru od człowieka
  5. Nie żyje gwiazda "Idola". Zginęła w tragicznych okolicznościach

Źródło: Polityczek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News