Amerykańskie media słyną z geograficznych wpadek. Na ich antenach dochodzi do zaniedbań, które Europejczykom nie mieszczą się w głowach. Najnowszy błąd jednej z tamtejszych telewizji dotyczy Polski. 

Stacja CBS emituje serial pt. „Scorpion”, przedstawiający fikcyjną historię walki z cyberprzestępczością, którą prowadzi Walter O’Brien wraz ze swoim zespołem. Najnowszy odcinek opowiada historię konfliktu Białorusi z państwami bałtyckimi, Litwą i Łotwą. Wsparcie militarne Mińskowi zapewnia Polska.

Jedna ze scen zawiera kadr, w którym prezenterka wymyślonej stacji telewizyjnej opowiada o zajściach w Europie Środko-Wschodniej. Na dole ekranu widnieje popularny pasek, na którym przeczytać można tytuł transmisji, „Kryzys na Białorusi”.

Wprawne oko od razu zauważy, że coś nie zgadza się z rzeczywistością. Mianowicie za prezenterką widnieje Bazylika Mariacka w Krakowie oraz pomnik Adama Mickiewicza. Miejsca raczej nie znane ze znajdowania się na terytorium Białorusi.

Władze Krakowa są zbulwersowane. Zdecydowały o napisaniu listu do stacji CBS, w którym pragną pouczyć producentów serialu i uświadomić im ich błąd.

– Rzeczywiście, istnieją mapy świata, na których Białoruś jest umieszczona na obszarze Rzeczypospolitej. Najwyższy jednak czas, aby amerykańskie media dokonały aktualizacji i korekty granic państw w Europie – powiedział Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta.

Kadr z serialu „Scorpion”, który wywołał burzę.

Zobacz również