Masz komornika? Właśnie weszło w życie nowe prawo, każdy dłużnik musi o nim wiedzieć

Masz komornika? Właśnie weszło w życie nowe prawo, każdy dłużnik musi o nim wiedzieć Źródło: pixabay TomaszSupel

Komornik zajmuje ci pieniądze? Właśnie pojawiła się ważna wiadomość dla wszystkich dłużników. W życie weszło nowe prawo. Warto wiedzieć, jakie zmiany zostały wprowadzone.

Komornik spędza sen z oczu dużej części społeczeństwa. Dłużnicy, którzy drżą z niepokoju o to, co może się stać z ich dobrem materialnym, mogą odetchnąć ze spokojem. Podjęta została ważna decyzja, która dotyczy wszystkich dłużników w kraju. Za sprawą tzw. tarczy kryzysowej, wprowadzonej ze względu na epidemię koronawirrusa, zmieniło się prawdo dotyczące komorników. 

Pieniądze w tzw. tarczy antykryzysowej. Komornik ma mniejsze prawa

Ze względu na sytuację w Polsce związaną z koronawirusem, rząd wprowadził w życie specustawę, czyli tzw. tarczę antykryzysową. Ustawa przegłosowana została w Sejmie z piątku na sobotę, wzbudzając wiele kontrowersji. Pojawił się w niej także zapis dotyczący pracy komorników, których zakres uprawnień znacząco się zmienił. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Zgodnie z tym, co pojawiło się w ustawie, rząd w Polsce zakazuje eksmisji z mieszkań. Przepis dotyczy nie tylko mieszkańców, ale i byłych właścicieli, którzy utracili własność lokali. Dotyczyć będzie także tych, którzy dobrowolnie przystali na egzekucję z aktu notarialnego. 

- To bardzo dobre rozwiązanie, jakiego wcześniej nigdy w naszym ustawodawstwie nie było. Zdarzało się, że mieszkania były sprzedawane na licytacji komorniczej z byłymi właścicielami albo dzieci lub wnuki sprzedawały domy z rodzicami lub dziadkami. Te osoby do tej pory nie były w żaden sposób chronione, a teraz będą – przekazał Jakub Żaczek z Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Lokatorów.

Komornicy od połowy marca już wstrzymali egzekucję 

Rzecznik Krajowej Rady Komorniczej, Krzysztof Pietrzyk, wyznał w rozmowie z Money.pl, że komornicy już od połowy miesiąca wstrzymali się od wykonywania wielu czynności. Obserwując sytuację w Polsce, nie zajmowano nieruchomości, ruchomości, nie podejmowano eksmisji ani nie przeprowadzano licytacji. 

- Tylko od połowy marca do dziś nie odbyło się 159 eksmisji i 941 licytacji komorniczych – dodaje Pietrzyk.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe informacje o córce Kasi Kowalskiej budzą lęk. Sytuacja jest dramatyczna

2. Informacje o kolejnych ograniczeniach. Nowe zasady od jutra, nie pójdziemy już na spacer?

Krzysztof Pietrzyk zauważył, że w specustawie nie znalazło się nic w sprawie eksmisji osób, które znęcały się nad członkami rodziny. Do tej pory takie osoby można było eksmitować nawet zimą. Nie wiadomo też, jak ma wyglądać sytuacja osób, które po otrzymaniu nakazu eksmisji dobrowolnie chciały opuścić mieszkania, ale obecnie nie mają możliwości, by się wyprowadzić. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Podczas kwarantanny chodził po sklepie godzinę. Kasjerka była wściekła widząc co ma w koszyku
  2. Idiotyczny pomysł szefa zespołu Formuły 1. Chciał zarazić swoich kierowców wirusem
  3. Padł smutny rekord. Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje o ofiarach koronawirusa
  4. Oryginalny przepis z czasów PRL-u. Galaretkowiec na mleku jest bardzo prosty, a smakuje niebiańsko
  5. Znalazłeś u siebie taką monetę? Tylko pozornie jest zwyczajna, można dostać za nią fortunę
  6. Jednak będą zakazy. Mają dotyczyć sklepów

źródło: moneypl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News