Jak dowiedziały się media, Komisja Wenecka, do której z wnioskiem o wydanie opinii skierował się minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, bardzo krytycznie ocenia zmiany w polskim prawie wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. 

Według ekspertów Komisji Weneckiej, którzy przyglądali się zmianom wprowadzanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, najbardziej niebezpieczne są zmiany wokół Trybunału Konstytucyjnego. Według KW w Polsce zagrożone są aktualnie praworządność, demokracja i prawa człowieka.

Jak przekonują eksperci Komisji Weneckiej, demokracja w Polsce jest zagrożona z uwagi na zmiany wprowadzone przez PiS, które eliminują możliwość wzajemnej kontroli i równoważenia się władz. Z kolei prawa człowieka są zagrożone, ponieważ uchwalona przez PiS ustawa drastycznie spowalnia możliwość rozpatrywania skarg konstytucyjnych pojedynczych osób przez Trybunał. Jeśli natomiast chodzi o praworządność i sprawiedliwość, to zmiany wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość sprawiają, że Trybunał Konstytucyjny, który jest centralną instytucją sądownictwa w Polsce, stał się nieefektywny.

Szefowa rządu odnosząc się do opinii Komisji Weneckiej oświadczyła, że nie jest ona wiążąca.

 – Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. To dane państwo decyduje czy te zalecenia wprowadzi – powiedziała premier Szydło w TV Trwam.

ZOBACZ TAKŻE – Szydło: Demokracja ma się świetnie, bo nikt nie zabrania protestów

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wyborcza

...

Zobacz również