Komisja Europejska: Polska nie jest gotowa do przyjęcia euro

Komisja Europejska: Polska nie jest gotowa do przyjęcia euro

Ani jeden z 7 krajów, które w przyszłości powinny dołączyć do strefy euro nie jest na obecną chwilę do tego gotowy. Żaden z nich nie spełnia jeszcze wyznaczonych kryteriów. Takie są wyniki raportów Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej.

Opublikowany dokument tyczy się systemów finansowych Bułgarii, Czech, Chorwacji, Węgier, Polski, Rumunii i Szwecji. Wszystkie te kraje, na podstawie unijnego traktatu, są zobligowane do wprowadzenia w przyszłości waluty euro.

Kryteria zawarte w raporcie to m.in. : stabilność cen, budżetów państwowych, kursów walut państwowych, a także poziomu inflacji, długu publicznego i deficytu publicznego. Pod uwagę brana jest także zgodność ustawodawstwa państwowego, która musi być jak najbardziej zbliżona do norm unijnych.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej, które zostały wspomniane w raporcie osiągnęły progres w procesie konwergencji (red. zgodności ustawodawstwa krajowego z unijnym), ale żadne z nich na tę chwilę nie spełnia wszystkich warunków umożliwiających wprowadzenie euro” – możemy przeczytać w raporcie.

Józef Gawron, źródło: Interfax

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News