Komisja Europejska wszczęła właśnie drugi etap procedury przeciwko Polsce

Komisja Europejska wszczęła właśnie drugi etap procedury przeciwko Polsce Źródło: Unsplash/Sara Kurfeß

Komisja Europejska przechodzi do drugiego etapu procedury wobec Polski. Chodzi o naruszenie prawa unijnego. Zarzuty związane są z działalnością polskiego sądownictwa, które według KE nie wygląda tak, jak powinno.

Komisja Europejska jest organem wykonawczym, odpowiedzialnym za bieżącą politykę Unii, a także posiadającym wyłączną inicjatywę legislacyjną. Dzisiaj rozpoczął się drugi etap postępowania przeciwko Polsce, związany z naruszeniem przez nasz kraj prawa unijnego. Ma to związek z funkcjonowaniem polskiego sądownictwa, które może nie być zgodne z prawem unijnym. 

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie wobec Polski w kwietniu tego roku. Kolejny etap procedury ma być jeszcze poważniejszy i wymagać od polskich władz wytłumaczenia. KE właśnie zajęła się wprowadzaniem tego w życie. 

Informacje na ten temat przekazała korespondentka Polskiego Radia. Taką decyzję mieli podjąć komisarze, którzy we wtorek 16 lipca spotkali się w Strasburgu, żeby omówić tę kontrowersyjną sprawę. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Konsekwencje dla Polski

Pierwsze postępowanie wobec Polski ruszyło w kwietniu. Według Komisji Europejskiej, nowy system dyscyplinarny podważa niezawisłość polskich sędziów. Taki układ nie daje możliwości chronienia sędziów przed kontrolą polityczną, co jest wbrew wymogom Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W związku z drugim etapem procedury, polskie władze otrzymają kolejne pismo od KE. Tym razem postawione zostaną konkretne zarzuty, wobec których Polska będzie musiała się ustosunkować i wytłumaczyć. Jeśli doszłoby to trzeciego etapu postępowania, nasz kraj może spodziewać się oficjalnej skargi do Trybunału Sprawiedliwości. Informację na ten temat podała korespondentka Polskiego Radia z Brukseli, Beata Płomecka. 

- Ma być drugi etap postępowania KE przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Szefowie gabinetów unijnych komisarzy uzgodnili, że KE wyśle drugie upomnienie w tej sprawie. Ostateczna decyzja należy do komisarzy - czytamy na jej Twitterze. 

Całe zamieszanie związane jest z zmianami w polskim prawie, które pozwalają na poddawanie zwykłych sędziów postępowaniom dyscyplinarnym ze względu na treść wydanych przez nich orzeczeń sądowych. Mogą więc zostać ukarani w zależności od tego, jaki wydadzą wyrok w określonych sprawach. Niezawisłość polskich sądów została więc w ten sposób podważona. Ponadto nowy system dyscyplinarny nie gwarantuje niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Justyna Żyła w CIĄŻY?! Opublikowała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem. Nikt już nie ma wątpliwości
  2. Nie żyje znany aktor. Fani i rodzina są w szoku. Zmarł niespodziewanie, miał 47 lat
  3. Takiej żenady jeszcze nie było, upokarzali Ewę Farną przed koncertem. Zmiażdżyła ich ze sceny po mistrzowsku
  4. Wyciekły nieznane wstrząsające kulisy małżeństwa ojca Dawidka z żoną Julią. Zwalają z nóg
  5. Żona Sławomira wymieniła czułości z obcym mężczyzną. Przy królu disco polo wygląda jak prawdziwy Apollo (FOTO)
  6. Marta Kaczyńska ostro prowokuje. Wrzuciła do sieci nagranie, o którym piszą dziś wszystkie media

Źródło: Na Temat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News