komary nie ma
Public Domain Pictures ensar BOSTANCI
Mateusz Sidorek - 24 Maja 2020

Dlaczego w tym roku nie ma komarów? Jest konkretna przyczyna, niestety przyprawia o dreszcze, smutne

Chociaż co sezon komary były zmorą urlopowiczów, w tym roku można zaobserwować zauważalny brak insektów, które żywią się krwią. Jak informuje portal Webniusy, istnieje konkretna przyczyna. Badacze potwierdzili, że obecnie nie ma tak wielu owadów jak zazwyczaj, co może cieszyć, jednak jest wynikiem poważnych zmian.

Prawdopodobnie wiele osób już podczas pierwszych urlopów zaczęło zastanawiać się, gdzie zniknęły komary. W tym roku można było odczuć brak insektów, które często potrafią uprzykrzyć życie, zwłaszcza wieczorami. O tym zjawisku wypowiedzieli się polscy badacze. Ograniczona populacja tych owadów to wynik konkretnych zmian środowiska.

Pytanie na śniadanie awanturaAwantura w ”Pytaniu na śniadanie”. Gość zaczął krzyczeć, widzowie przecierali oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

O tym, dlaczego komary w tym roku nie występują w tak licznej populacji jak zazwyczaj, wypowiedział się dr Miłosz Mazur, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Ewa Sady z SGGW. Zmieniające się warunki w środowisku naturalnym insektów spowodowało, że obecnie urlopowicze mogą odetchnąć od żywiących się krwią owadów. Niestety nie jest to do końca dobra informacja.

Komary mają ograniczoną populację

Komary mogą dać się we znaki szczególnie osobom, które przebywają blisko lasów i jezior. Owady często wybierają płytkie zbiorniki wodne, które wraz z nadejściem ciepłych miesięcy szybko się nagrzewają. W tym roku jednak nie doświadczyliśmy wielu deszczowych dni, przez co od pewnego czasu, w niektórych regionach panuje susza. Może to ograniczać populację insektów.

- Mnie ostatnio komary całkiem konkretnie pożarły w Puszczy Knyszyńskiej, ale rzeczywiście może być ich teraz mniej. Susza lokalnie może ograniczać populację komarów. Mniej wody to lokalnie mniej komarów - słowa dr Miłosza Mazura cytuje portal Webniusy.

Samice najpopularniejszego gatunku komara w Polsce, czyli Culex pipiens składają jaja w płytkich zbiornikach wody stojącej. Doskonale do tego procesu nadają się kałuże i zastoiny wody na polach, które powstają w wyniku topnienia śniegu oraz wczesnowiosennych opadów deszczu. Takich w tym roku nie było - powiedziała Ewa Sady.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Adopcja dziecka natalia grace barnettMyśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażającaCzytaj dalej

Komary są potrzebne

Badacze jednak zwrócili uwagę na to, że chociaż komary nie są lubiane przez ludzi i wywołują niemiłe skojarzenia, są w przyrodzie potrzebne. Owady te stanowią integralną część ekosystemu, a ich brak może prowadzić do zaburzeń jego funkcjonowania. Odczuć to mogą m.in. ptaki, nietoperze czy ważki. To kolejny problem, jaki może być spowodowany przez suszę.

- Komary, tak jak większość organizmów, są istotnym elementem łańcucha troficznego, czyli pokarmowego. Są one istotnym elementem diety jaskółek: dymówki, oknówki i piaskówki, które w Polsce objęte są ochroną, jak i jeżyków, jaskółek, a także niektórych chrząszczy i ważek. Jeżeli komary zniknęłyby zupełnie, to gatunki, które się nimi żywią musiałyby znaleźć inne źródło pożywienia. Byłoby to możliwe, pod warunkiem, że alternatywnego pokarmu ,czyli innych gatunków z rzędu Muchówek, będzie więcej. Wtedy nie wpłynie to negatywnie na inne organizmy żywe - słowa Ewy Sady cytuje Webniusy.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd zniesie bardzo uciążliwy zakaz w trzech fazach. Pierwsza rusza już 1 czerwca, jest powód do radości

2. Awantura w ”Pytaniu na śniadanie”. Na żywo doszło do poważnego starcia, gość zaczął krzyczeć

Jeśli zastanawiacie się, gdzie są komary, rozejrzycie się po okolicznych zbiornikach wodnych. Być może część z nich wyschła z powodu niskich opadów deszczu oraz braku śniegu zimą. Wielu urlopowiczów jednak z pewnością odetchnie z ulgą podczas wakacji. Niedawno pisaliśmy o prognozie pogody na najbliższe dni.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zwiększa ryzyko śmierci przy COVID-19. Naukowcy z Nowego Jorku dokonali ważnego odkrycia
  2. Dawid Kubacki zdradził swoją tajemnicę. Wyznał, jak trenował w domu i żartuje na temat małżeństwa
  3. Włożył kij do bagna. Sekundy później zaniemówił, niewiarygodne nagranie
  4. Wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba. Uczestnicy "Ślubu od pierwszego wejrzenia" płakali przez 15 minut
  5. Matka wyrzuciła przez okno 11-miesięczne dziecko. Dramatyczne sceny w południowej Polsce
  6. Są ze sobą od 13 lat, mało kto wie kim jest partnerka syna Magdy Gessler. Wyjawił rodzinną tajemnicę, fani zaniemówili

PRL seksbomby metamorfozaSeksbomby PRL, każdy się za nimi oglądał. Zobacz jak zmieniały się największe gwiazdy polskiego kinaCzytaj dalej

Źródło: Webniusy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News