Kolor moczu wysyła sygnały o chorobach. Jeden z odcieni może świadczyć o raku

Kolor moczu wysyła sygnały o chorobach. Jeden z odcieni może świadczyć o raku Źródło: fot. pexels.com

Kolor moczu dla wielu osób nie ma praktycznie znaczenia, bo przecież dlaczego miałby mieć. Jest to jednak bardzo duży błąd, ponieważ dzięki niemu możemy dowiedzieć się o wielu chorobach, które mogą się u nas pojawić.

Kolor moczu to raczej temat, który niechętnie poruszamy, nawet w rozmowie z lekarzem. Polacy zwyczajnie często wstydzą się mówić o tym, co się dzieje w ich łazienkach, a to potworny błąd z naszej strony, ponieważ nasz organizm nawet wtedy, kiedy korzystamy z toalety, daje nam sygnały odnośnie tego, jaki jest nasz stan zdrowia.

Na kolor naszego moczu ma wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest chociażby ilość płynów, jaką przyjmujemy w ciągu dnia. Normalnie powinien mieć barwę jasnożółtą, która opisywana jest przez niektórych, jako słomkowa. Dodatkowo nie powinien się za bardzo pienić, ponieważ to również jest odchylenie od normy.

Co o naszym zdrowiu mówi kolor moczu?

O problemach ze zdrowiem może nas informować zarówno ciemniejszy, jak i jaśniejszy kolor moczu. W przypadku tego drugiego, jeżeli jest on prawie przezroczysty albo zaledwie lekko żółty, oznaczać to może zbyt dużą ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia, ale także cukrzycę lub problem z pracą nerek.

Mocz o kolorze ciemniejszym niż powinien wskazuje natomiast na to, że powinniśmy pić więcej wody, ponieważ nasz organizm jest w stanie lekkiego odwodnienia. Jeżeli tego nie zrobimy, to mocz zmieni kolor na miodowy, a to już oznaka, że naszemu ciału naprawdę brakuje wody.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Brązowy kolor moczu wskazuje na odwodnienie, ale również na poważne problemy z wątrobą. Jeżeli po zwiększeniu ilości spożywanej wody kolor nie ulegnie zmianie, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który sprawdzi dokładną przyczynę.

Co ciekawe, nasz mocz może być również niebieski, a nawet zielony. Najczęściej jest to skutek przyjmowanych leków lub spożycia większych ilości barwników spożywczych, ale może także oznaczać poważne problemy zdrowotne, a dokładniej infekcję. Ta ostatnia w tym przypadku niestety może byc już w naprawdę zaawansowanym stadium.

Dzisiaj grzeje: 1. Smutne wiadomości z ostatniej chwili. Nie żyje były Minister Obrony Narodowej
2. Znany aktor po rozwodzie wpadł w alkoholizm. Nałóg prawie zniszczył mu życie

Podobnie jest z różowym kolorem moczu, który może się pojawić chociażby po zjedzeniu buraków lub rabarbaru. Jednak jeżeli po kilku dniach barwa się nie zmienia, to znaczy, że powinniśmy się natychmiast udać do lekarza, aby zbadać naszą prostatę lub nerki. Ciemniejszy odcień różu, który również utrzymuje się przez dłuższy czas, to oznaka, że w moczu obecna jest krew. To z kolei sugerować może, że w naszym układzie moczowym rozwinął się rak. Dlatego też, jeżeli zauważymy, że nasz mocz niepokojąco zmienił kolor, a stan ten utrzymuje się przez kilka dni, udajmy się jak najszybciej do lekarza.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jesteś mamą lub tatą? Jeśli nie zdążysz do końca września, możesz stracić 1500 złotych
  2. Mama pana młodego na weselu była głodna, więc skosztowała pachnącego dania. Chwilę później już nie żyła
  3. Kobieta z ukrycia zobaczyła, jak zachowuje się pracownik salonu dla psów. Natychmiast chwyciła za telefon i zaczęła nagrywać
  4. Na łożu śmierci żona poprosiła męża o jedną przysługę. Dopiero po 4 latach zorientował się, jak z niego zaszydziła
  5. Mąż zostawił ją z 6 dzieci. 3 miesiące potem na tylnym siedzeniu auta dokonała odkrycia, przez które nie mogła przestać płakać

źródło: Topniusy

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News