Prezydent-elekt Stanów Zjednoczonych podczas ostatniego spotkania z wyborcami, które miejsce miało w Cincinnati w stanie Ohio, ogłosił kolejną nominację do swojego gabinetu. Chociaż Trump podkreślił, że dopiero w poniedziałek informacja zostanie podana oficjalnie, to już podczas czwartkowego spotkania zdradził, kto będzie szefem Pentagonu.

„Wściekły pies”, bo taki pseudonim ma nominowany na stanowisko ministra obrony USA generał James Mattis, dał się poznać jako zwolennik agresywnej walki z terrorystami. To właśnie podczas amerykańskich operacji na Bliskim Wschodzie zyskał swój przydomek. 66-letni dziś emerytowany już oficer wielokrotnie dowodził akcjami Korpusu Piechoty Morskiej USA.

Mattis znany jest z prowadzenia bezwzględnych działań wobec afganistańskich i irańskich wrogów Waszyngtonu. Ten drugi kraj Mattis uznaje wręcz za „najbardziej trwałe zagrożenie dla stabilności i pokoju na Bliskim Wschodzie”. Co więcej, wojskowy opowiada się także za zaostrzeniem polityki wobec Iranu.

 – Mamy zamiar mianować „wściekłego psa” Mattisa na naszego sekretarza obrony. Ale wstrzymamy się z ogłoszeniem nominacji do poniedziałku, więc nikomu nie mówcie. Wściekły pies. Ten facet jest świetny – chwalił Mattisa Donald Trump w Cincinnati.

Co ciekawe, aby Mattis został wybrany na szefa resortu obrony, musi liczyć nie tylko na zgodę Senatorów, ale wszystkich kongresmenów. Obie izby amerykańskiego parlamentu muszą w jego przypadku bowiem przepchnąć ustawę, która zezwoli Mattisowi na objęcie stanowiska. W USA obowiązuje bowiem prawo, które zakazuje wojskowym przejęcia steru Pentagonu, jeśli w ciągu 7 ostatnich lat służyły jeszcze w wojsku.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: tvp.info, rp.pl
pt

...

Zobacz również