Kolejny kraj planuje opuścić Unię Europejską. "Chcemy podążać za przykładem Wielkiej Brytanii!"

Kolejny kraj planuje opuścić Unię Europejską. "Chcemy podążać za przykładem Wielkiej Brytanii!"

Peter Lundgren, eurodeputowany oraz członek partii Szwedzcy Demokraci, otwarcie zapowiada chęć wyprowadzeniu kraju, który reprezentuje. z Unii Europejskiej. Jego ugrupowanie, które obecnie prowadzi w sondażach, planuje przeprowadzenie referendum oraz podążenie śladem Wielkiej Brytanii jak najszybciej po przyszłorocznych wyborach.

Oprócz zaplanowania głosowania obywateli nad sprawą pozostania w UE, Lundgren chce renegocjacji ze wspólnotą warunków, na których opiera się przynależność do niej Szwecji. Polityk tłumaczy chęć podjęcia tak stanowczych kroków faktem, że obecnie ok. 39% obywateli chce odejścia z Unii. Może się to wydawać stosunkowo niewiele, jednak w sondażach przed brytyjskim referendum wyniki ankiet były bardzo podobne.

- Szwedzcy politycy zbyt długo byli naiwni. Chowanie głowy w piasek nie jest dobrym rozwiązaniem. Obserwuję jednak teraz, jak Szwedzi się budzą. Widzą, że nie możemy dalej podążać w kierunku, który wyznacza nam Unia - powiedział Lundgren. Zaznaczył także stanowczo swoją nadzieję na to, że obywatele reprezentowanego przez niego kraju zechcą pójść śladami Brytyjczyków i także zdecydują się na "prowadzenie lepszej polityki na własną rękę".

Tego rodzaju zapowiedzi dobiegające z różnych stron wspólnoty powinny być dla Unii Europejskiej prawdziwym i poważnym ostrzeżeniem. Jeśli bowiem nie zmienią się na kontynencie negatywne nastroje związane z przynależnością do związku, będzie on narażony na coraz większe i bardziej niebezpieczne dla ostatecznej integralności zagrożenia.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News