Jak informowaliśmy ponad tydzień temu, jedno z najpopularniejszych kin w Berlinie nieoczekiwanie odwołało premierowy pokaz filmu Jerzego Krauzego „Smoleńsk”. Polska ambasada została zmuszona do szukania innego kina, jednak jak się okazuje, żadne z berlińskich kin nie chce się zdecydować na pokaz wywołującego w Polsce kontrowersje filmu.

Pod koniec ubiegłego miesiąca media obiegła informacja o nieoczekiwanym odwołaniu premierowego pokazu „Smoleńska” przez jedno z najpopularniejszych kin w Berlinie – Delphi Filmapast, mimo że wszystko było gotowe i dopięte na ostatni guzik m.in. wysłano już zaproszenia na pokaz filmowy w liczbie 800 sztuk do niemieckich polityków, ekspertów lotniczych i działaczy polonijnych w Niemczech.

Kierownictwo kina tłumaczyło, że nie chce się angażować w „polityczną wojnę” jaka ma miejsce w Polsce w związku z filmem Jerzego Krauzego.

Zaangażowana w organizację premiery polska ambasada była więc zmuszona poszukać inne kino w Berlinie, które zgodziłoby się na pokaz „Smoleńska”, jednak jak się okazuje, sprawa nie jest prosta, ponieważ kolejne kina odmawiają współpracy.

Jednym z kolejnych kin, które odmówiło premierowego pokazu filmu Jerzego Krauzego jest berlińskie kino Cubix, które podjęło taką decyzję na podstawie podobnych przesłanek co Delphi Filmapast. Kierownictwo nie chce mieć nic wspólnego z „polskimi wojnami politycznymi”.

Polska ambasada ma już tylko dwa dni na znalezienie kina (premiera jest zaplanowana na 7 listopada), które zgodzi się na zorganizowanie niemieckiej premiery „Smoleńska”, jednak nic nie zapowiada tego, by to się jej udało.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

...

Zobacz również