Wczoraj informowaliśmy o obywatelskiej inicjatywie Czechów, którzy domagają się krajowego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. Jak się okazuje to nie jedyne państwo Grupy Wyszehradzkiej, które jest coraz bliżej pożegnania się ze wspólnotą europejską.

Pod inicjatywą obywatelską w Czechach dotyczącej wyjścia z Unii Europejskiej podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy osób. Autorzy akcji wyjaśniają, że idea wspólnoty europejskiej została zniszczona poprzez narzucanie krajom UE przymusowych kwot uchodźców, które będą musiały przyjąć. Z uwagi na to i fakt, że w ten sposób próbuje się ograniczyć suwerenność kraju Czesi postanowili zażądać od swojego rządu przeprowadzenia krajowego referendum ws. wyjścia z Unii Europejskiej. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Jak się okazuje Czechy to nie jedyny kraj, który poważnie zastanawia się nad wyjściem z Unii Europejskiej. Premier Słowacji, Robert Fico, oświadczył ostatnio, że jego kraj nie akceptuje ostatnich rozwiązań dotyczących imigrantów z Bliskiego Wschodu i nie przyjmie do siebie ani jednego. Jeśli natomiast UE będzie nadal żądała od Słowacji uległości w tej sprawie i poddania się dyktatowi Brukseli to jego rząd rozpocznie procedurę wyjścia ze wspólnoty europejskiej.

Kwot obowiązkowych nie przyjmujemy, a to dlatego, że zostały wzięte z sufitu i nie będą działać w praktyce. Jak długo będę premierem rządu Republiki Słowackiej tak długo nie przyjmę tego dyktatu! – oświadczył premier Słowacji.

Fico podkreślił, że jeśli skarga jego kraju do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ws. – jego zdaniem – niewłaściwej procedury głosowania Ministrów Spraw Wewnętrznych dotyczącego przydzielenia kwot imigrantów, zostanie odrzucona to jego rząd rozpocznie procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej.

Słowacja miała przyjąć ok. 800 imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wp

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.