Kolejne głosy o Polexicie. Polska poza UE coraz bardziej realna?

Kolejne głosy o Polexicie. Polska poza UE coraz bardziej realna? Źródło: .

Nikogo chyba nie zdziwi, że po nieudanej akcji dyplomatycznej Polski w Brukseli coraz głośniej jest o tzw. Polexicie. Widać, że politycy polscy z najwyższych stanowisk coraz bardziej różnią się zdaniem od pozostałych unijnych przywódców. Lider Nowoczesnej jest przekonany, że Polska jest na prostej drodze do wyjścia z europejskiej wspólnoty.

Jak zauważył Ryszard Petru, polska elita polityczna przez cały tydzień udowadnia, że nie tylko są przeciwni reelekcji Donalda Tuska, ale wręcz nie rozumie, działania Unii Europejskiej. Szef Nowoczesnej skrytykował też próby polityków PiS, aby szczyt UE po prostu zerwać. Petru stwierdził, że "to liberum veto, czyli powrót do najgorszej polskiej tradycji, które mają zablokować jakiekolwiek decyzje w UE".

 - Przecież wszystkie wypowiedzi z tego tygodnia, zarówno ministra Waszczykowskiego, jak i Jarosława Kaczyńskiego, sugerowały jednoznacznie, że oni nie akceptują działania UE, nie rozumieją go. Zgłoszony został kandydat w sytuacji, kiedy nie miał szans i nie rozumieją tego, że to nie Polska zgłaszała kandydaturę Donalda Tuska, tylko on w sposób naturalny był kandydatem na drugą kadencję - podkreślił lider Nowoczesnej.

Petru nie ma wątpliwości, że politycy PiS czynią Polskę na arenie międzynarodowej bardzo ociężałą i nieskorą do kompromisów. Jak twierdzi, pod rządami partii Kaczyńskiego Polska tylko coraz bardziej naraża się na jeszcze większe wyobcowanie wśród unijnych państw. Bardzo prawdopodobne, że to w konsekwencji doprowadzi Polskę do wyjścia z UE.

 - Polska jest krajem, który blokuje i nie rozwiązuje problemów i mogę powiedzieć, że to jeden wielki blamaż polskiej polityki zagranicznej i to tak naprawdę odwracanie się od UE plecami, a być może początek Polexitu, czyli wychodzenia Polski z UE - stwierdził Petru.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News