Ryszard Petru zaskoczył wszystkich swoją deklaracją dotyczącą nadawania drugiego obywatelstwa po polskim. Lider Nowoczesnej swoimi słowami zrobił nadzieję aktywistom z Ruchu Autonomii Śląska, by zaraz potem ze swoich słów się wycofać.

Petru był gościem programu Konrada Piaseckiego na antenie Radia ZET. Podczas rozmowy znany z częstego zadawania pytań-pułapek dziennikarz spytał polityka, czy ten popiera nadanie specjalnego statusu językowi śląskiemu.

 – Tak, pod warunkiem, że byłby to drugi język. Pierwszym językiem jest język polski. Wiem, że są kontrowersje. Wiem, że jest Ruch Autonomii Śląska i ja nie mam nic przeciwko. Ważne jest to, żeby pierwszym obywatelstwem było polskie – oświadczył lider Nowoczesnej.

Dziennikarz nie ukrywał zdziwienia odpowiedzią Petru. Zwrócił uwagę, że polityk ze słów na temat języka polskiego i śląskiego zaraz zmienił temat na obywatelstwo polskie i śląskie. Piasecki zaczął więc dopytywać, czy drugim z obywatelstw powinno być śląskie.

W tym momencie lider Nowoczesnej zdał sobie sprawę ze swojej pomyłki i zaznaczył, że chodziło mu o jedynie narodowość.  Tu także się zgubił. Pytanie dziennikarza dotyczyło przyznania specjalnego statusu językowi śląskiemu, nie zaś uznania Ślązaków odrębnym narodem. Ryszard Petru niefortunnie się pogubił.

...

Zobacz również