Kolejna służba specjalna. Tym razem to Marszałek Sejmu chce...

Kolejna służba specjalna. Tym razem to Marszałek Sejmu chce...

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński najwyraźniej pozazdrościł Mariuszowi Kamińskiemu władzy nad służbami specjalnymi. Nowa ustawa ma mu dać do dyspozycji potężne narzędzie do dbania o bezpieczeństwo.

PiS planuje zwiększyć liczbę funkcjonariuszy straży sejmowej o 120 pracowników. Dzięki temu, formacja będzie liczyła aż 280 funkcjonariuszy.

Duże kontrowersje budzą przepisy które mają umożliwić strażnikom jednorazowe wynagrodzenie pieniężne dla informatorów – podaje "Rzeczpospolita". Opozycja ocenia, że Marszałek Sejmu tworzy własną służbę specjalną.

Oberwie opozycja?

Kolejny zapis, który budzi kontrowersje, mówi o tym, że straż sejmowa będzie mogła chronić parlamentarzystów także poza terenem Sejmu i Senatu. Teraz ochrona posłów jest możliwa tylko na terenie parlamentu. – Posłowie PO nie potrzebują ochrony osobistej. Nie boimy się suwerena i będziemy z nim rozmawiać, nawet wtedy, gdy Marszałek postawi wokół Sejmu mur. Po co Straży Marszałkowskiej uprawnienia przysługujące służbom specjalnym?– mówił podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Straży Marszałkowskiej poseł Tomasz Szymański (Platforma Obywatelska).
Posłowie opozycji obawiają się, że zwiększenie kompetencji strażników utrudni pracę parlamentarzystom – Dziś w PiS każdy chce mieć swoją służbę specjalną. W praktyce powstaje obecnie specsłużba marszałka Marka Kuchcińskiego – ocenił wiceszef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marek Wójcik z PO, w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Rzecznik PSL Jakub Stefaniak obawia się natomiast, że po zwiększeniu kompetencji strażników, będą oni musieli wykonywać polecenia, które uderzą w opozycję. Rzecznik Ludowców przywołał przykład Arkadiusza Koschalke - byłego komendanta straży marszałkowskiej - zdymisjonowanego za to, że w czasie grudniowego kryzysu sejmowego nie wyraził zgody się na wyniesienie posłów blokujących salę plenarną.

Chroni i reprezentuje

Straż marszałkowska jest umundurowaną formacja podległą Marszałkowi Sejmu. Stanowi jedną z komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu, bezpośrednio nadzorowana jest przez szefa Kancelarii. Na jej czele stoi komendant Straży Marszałkowskiej, który, podobnie jak jego zastępca, jest powoływany i odwoływany przez szefa Kancelarii Sejmu. Zadania Straży Marszałkowskiej określa w rozdziale 11 "Ochrona Sejmu i Senatu" ustawa o Biurze Ochrony Rządu. Należą do nich głównie ochrona obiektów i urządzeń w zarządzie Kancelarii Sejmu, zapewnienie bezpieczeństwa osób tam przebywających oraz kontrola uprawnień do przebywania w tych obiektach, jak również ochrona, w zakresie odrębnie ustalonym. Straż Marszałkowska pełni również funkcje reprezentacyjne. Źródło: Rzeczpospolita
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News