Marszałek Sejmu Marek Kuchciński najwyraźniej pozazdrościł Mariuszowi Kamińskiemu władzy nad służbami specjalnymi. Nowa ustawa ma mu dać do dyspozycji potężne narzędzie do dbania o bezpieczeństwo.

PiS planuje zwiększyć liczbę funkcjonariuszy straży sejmowej o 120 pracowników. Dzięki temu, formacja będzie liczyła aż 280 funkcjonariuszy.

Duże kontrowersje budzą przepisy które mają umożliwić strażnikom jednorazowe wynagrodzenie pieniężne dla informatorów – podaje „Rzeczpospolita”. Opozycja ocenia, że Marszałek Sejmu tworzy własną służbę specjalną.

Oberwie opozycja?

Kolejny zapis, który budzi kontrowersje, mówi o tym, że straż sejmowa będzie mogła chronić parlamentarzystów także poza terenem Sejmu i Senatu. Teraz ochrona posłów jest możliwa tylko na terenie parlamentu.

Posłowie PO nie potrzebują ochrony osobistej. Nie boimy się suwerena i będziemy z nim rozmawiać, nawet wtedy, gdy Marszałek postawi wokół Sejmu mur. Po co Straży Marszałkowskiej uprawnienia przysługujące służbom specjalnym?– mówił podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Straży Marszałkowskiej poseł Tomasz Szymański (Platforma Obywatelska).

Posłowie opozycji obawiają się, że zwiększenie kompetencji strażników utrudni pracę parlamentarzystom – Dziś w PiS każdy chce mieć swoją służbę specjalną. W praktyce powstaje obecnie specsłużba marszałka Marka Kuchcińskiego – ocenił wiceszef Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Marek Wójcik z PO, w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak obawia się natomiast, że po zwiększeniu kompetencji strażników, będą oni musieli wykonywać polecenia, które uderzą w opozycję. Rzecznik Ludowców przywołał przykład Arkadiusza Koschalke – byłego komendanta straży marszałkowskiej – zdymisjonowanego za to, że w czasie grudniowego kryzysu sejmowego nie wyraził zgody się na wyniesienie posłów blokujących salę plenarną.

Chroni i reprezentuje

Straż marszałkowska jest umundurowaną formacja podległą Marszałkowi Sejmu. Stanowi jedną z komórek organizacyjnych Kancelarii Sejmu, bezpośrednio nadzorowana jest przez szefa Kancelarii. Na jej czele stoi komendant Straży Marszałkowskiej, który, podobnie jak jego zastępca, jest powoływany i odwoływany przez szefa Kancelarii Sejmu. Zadania Straży Marszałkowskiej określa w rozdziale 11 „Ochrona Sejmu i Senatu” ustawa o Biurze Ochrony Rządu. Należą do nich głównie ochrona obiektów i urządzeń w zarządzie Kancelarii Sejmu, zapewnienie bezpieczeństwa osób tam przebywających oraz kontrola uprawnień do przebywania w tych obiektach, jak również ochrona, w zakresie odrębnie ustalonym. Straż Marszałkowska pełni również funkcje reprezentacyjne.

Źródło: Rzeczpospolita

Tak upamiętnia się Smoleńsk - znane pomniki w Polsce i na świecie [ZDJĘCIA]

Czy muzułmanie chcieli przerobić tę katedrę na meczet?

...

Zobacz również