Kolejna afera w Watykanie. Wszystko przez dziwną politykę papieża wobec pedofilów

Kolejna afera w Watykanie. Wszystko przez dziwną politykę papieża wobec pedofilów Źródło: fot. wikimedia commons

Marie Collins, która do tej pory zasiadała w Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, postanowiła zrezygnować ze stanowiska. To już kolejny taki przypadek - w 2016 roku z instytucji odszedł Peter Saunders. Oboje przyznają, że ich decyzja motywowana była zbyt małym zaangażowaniem Watykanu w sprawy pedofilii wśród księży.

Collins, która sama jako dziecko była ofiarą molestowania przez kapłana, wyznała, że zawiodła ją postawa papieża w sprawie tuszowania przypadków pedofilii wśród księży. Mimo iż sam Franciszek powołał Komisję ds. Ochrony Nieletnich, teraz, według niej, nie wywiązuje się odpowiednio ze swojego obowiązku stanowczego piętnowania przypadków seksualnego znęcania się nad dziećmi.

Zdaniem kilku dziennikarzy z Wielkiej Brytanii, papież nie tylko przymykał oko, ale także zmniejszał kary dla księży-pedofilów. Z jednej strony Collins starała się zrozumieć jego miłosierne podejście do bliźnich, jednak fakt popełnionego przestępstwa takiego rodzaju był dla niej zbyt porażającym, by móc decydować się na jakiekolwiek ułaskawienie.

W kontraście, Collins oraz redaktorzy Catolicherald przypomnieli politykę Benedykta XVI, który całkowicie potępiał i karał najwyższym możliwym wymiarem przypadki molestowania seksualnego dzieci przez kapłanów. Za czasów tego niemieckiego papieża z tego powodu z kapłaństwa zostało wydalonych około 800 księży.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News