Kolęda w dobie pandemii
ARKADIUSZ ZIOLEK East News
Irmina Jach - 30 Listopada 2020

Wiele osób było w błędzie? Właśnie padł oficjalny komunikat KEP ws. tegorocznej kolędy

Kolęda - zdaniem wielu Polaków - nie powinna w tym roku odbywać się ze względu na duże zagrożenie epidemiologiczne. Wiele parafii zapowiedziało, że księża nie odwiedzą swoich parafian. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wystosował komunikat, w którym oświadczył, że Kościół nie zdecydował się na wprowadzenie odgórnego zakazu. Wszystko będzie zależało od decyzji lokalnego biskupa.

Tegoroczna kolęda w ostatnich tygodniach budzi wiele pytań. Parafianie nie są pewni, czy ksiądz zdecyduje się odwiedzić ich domostwa. Boją się, że liczne spotkania kapłana z lokalną społecznością mogą wiązać się ze wzmożoną transmisją koronawirusa. Wiele osób spodziewało się, że księża otrzymają odgórne wytyczne w tej sprawie. Okazało się, że tak się nie stanie.

Katastrofalna wiadomość z rodziny Bogumiły Wander. Wiadomość o śmierci przekazała córka brata prezenterkiKatastrofalna wiadomość z rodziny Bogumiły Wander. Wiadomość o śmierci przekazała córka brata prezenterkiCzytaj dalej

Kolęda odbędzie się zgodnie z planem?

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak, poinformował, że to, w jakiej formie odbędzie się tegoroczna kolęda, zależy wyłącznie od decyzji lokalnego biskupa, który powinien wziąć pod uwagę sytuację epidemiologiczną na danym terenie.

Dalsza część tekstu pod galerią:

Pilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąPilnie strzeżona tajemnica wyszła na jaw. Lech Wałęsa ma 8 dzieci, wiemy co dziś robiąCzytaj dalej

- W niektórych diecezjach wizyta duszpasterska została odwołana, w innych przeniesiona na późniejszy czas, a w jeszcze innych zamiast tradycyjnych odwiedzin księdza w domach odbędą się msze święte dla parafian w kościele - mówił duchowny.

- Zachęcam do śledzenia komunikatów biskupów i ogłoszeń parafialnych w kościołach i na stronach internetowych parafii, aby być na bieżąco odnośnie wizyty duszpasterskiej w danej diecezji. Nie ma bowiem ogólnopolskich wytycznych w tej kwestii - dodał.

Wielu księży zaleca wiernym, by wręczali roczną ofiarę, czyli zakopertowane datki, w czasie niedzielnych mszy lub drogą elektroniczną. Biskup Jacek Jezierski z diecezji gdańskiej przypomniał także, że błogosławieństwa może udzielić osoba świecka.

- Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie rodzin, zwłaszcza osób starszych, będących w grupie podwyższonego ryzyka, ale też troską o zdrowie księży. Wirus choroby przenosi się bowiem i zaraża kolejne osoby podczas odwiedzin i spotkań - mówił metropolita gdański.

Jego poglądy podziela wielu polskich duchownych, którzy zachęcają do wspólnej modlitwy w rodzinnym gronie. Tradycyjne obrazki kolędowe, kawałki poświęconej kredy czy naklejki na drzwi będzie można odebrać w kościołach.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Decyzje o zmianie formuły kolędy zostały podjęte przez kurie w Katowicach i Poznaniu. Przedstawiciel archidiecezji katowickiej uzasadnił to faktem, że "odwiedziny kolędowe w dotychczasowej formie zwiększają ryzyko zakażenia czy kwarantanny zarówno osób duchowych, jak i parafian".

Na tradycyjny przebieg kolędy zdecydował się między innymi ksiądz Jarosław Lipniak z parafii pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Witoszowie Dolnym koło Świdnicy. Duchowny zaczął odwiedzać parafian w minioną sobotę 28 listopada. Zapowiedź wizyty proboszcza nie wzbudziła entuzjazmu wśród parafian.

Zobacz także w naszych serwisach:

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News