kolęda wizyta duszpasterska wiadomość
ARKADIUSZ ZIOLEK East News
Joanna Szwalikowska - 18 Listopada 2020

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjami

Kolęda w czasie pandemii koronawirusa. Wielu Polaków zadaje sobie pytanie o to, jak będą wyglądały tegoroczne wizyty duszpasterskie, rozpoczynające się tuż po świętach Bożego Narodzenia. Pierwsze archidiecezje podjęły już ostateczną decyzję.

Część diecezji zdołała już podjąć decyzję i ogłosić, jak będzie wyglądała tegoroczna kolęda. Inne zdecydowały się nadal czekać, śledząc jednocześnie dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia na temat liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Widok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneWidok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneCzytaj dalej

Część diecezji podjęła decyzję - tegoroczna kolęda zostanie odwołana. Pozostałe nadal się wstrzymują

Na odwołanie tegorocznej kolędy zdecydowały się już między innymi Archidiecezja Katowicka oraz Poznańska. Biskup Roman Pindel przekazał natomiast informację o tym, że w diecezji bielsko-żywieckiej w tym roku nie będą organizowane wizyty duszpasterskie. Zapowiada jednak przesunięcie ich na termin, w którym pozwolą na to warunki sanitarne.

Wizyty duszpasterskie są coroczną tradycją w Polsce. Odbywały się one pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a 2 lutego, czyli w święto Ofiarowania Pańskiego. W dużych parafiach zdarzało się, iż kolęda miała miejsce również i po tym terminie. Obecna sytuacja epidemiczna znacznie utrudnia jednak przeprowadzenie wizyt w tradycyjnej formie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Liczba osób zakażonych koronawirusem nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Odwiedziny duchownych, którzy przemierzaliby kolejne mieszkania i domy w krótkim czasie, mogłyby znacznie przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. Dlatego część diecezji już zdecydowała się na odwołanie tegorocznych wizyt.

- W diecezji bielsko-żywieckiej nie organizujemy w tym roku odwiedzin duszpasterskich rodzin w tradycyjnym okresie (...) Wizytę duszpasterską przenosimy na czas, kiedy pozwolą na to warunki sanitarne. Czas ten zostanie podany do wiadomości przez wydział duszpasterstwa ogólnego - przekazał hierarcha, informując, iż mimo wszystko diecezja na ten moment nie ma zamiaru zupełnie zrezygnować z kolędy.

W Archidiecezji Krakowskiej sprawa wyglądała już jednak zupełnie inaczej. Przedstawiciele kurii już pod koniec września poinformowali, że wizyty duszpasterskie zostaną odwołane. Mają one zostać ograniczone do "błogosławieństwa nowych domów i mieszkań na zaproszenie gospodarzy". Zamiast wizyt u parafian, księża mają odprawiać msze święte w intencji parafian z poszczególnych ulic. Wiele diecezji nie podjęło jednak jeszcze ostatecznych decyzji.

- Na bieżąco przyglądamy się sytuacji epidemicznej, aby na podstawie danych Ministerstwa Zdrowia wydać taką decyzję odnośnie do przeprowadzenia kolędy w tym roku, która uwzględni przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo wiernych oraz księży - przekazał "Onetowi" ksiądz Przemysław Lech z biura prasowego diecezji sosnowieckiej.

Archidiecezja Krakowska nie wydała jeszcze rekomendacji w sprawie kolędy. Jak poinformował w rozmowie z "Onetem" ksiądz Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego tamtejszej archidiecezji, stosownych zaleceń można spodziewać się z początkiem grudnia.

Dzisiaj grzeje:

  1. TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach
  2. Na jaw wyszła cała prawda o Bandziorku z ”Chłopaków do wzięcia”. Jeszcze niedawno nikt nie miał pojęcia, jak dostał się do programu, teraz wszystko jest jasne
  3. Pilny komunikat ministerstwa do milionów Polaków. Nikt nie wiedział, że zaczęło się już z samego rana

- Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św. - informował z kolei w dekrecie abp Stanisław Gądecki. W Archidiecezji Poznańskiej w tym roku kolęda również nie odbędzie się w tradycyjnej formie.

- Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz pogadankę, poruszającą także bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej - pisał Gądecki.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Kiedy się pojawią nie ma chwili do stracenia
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. Ale moc. Przepis na syrop z cebuli, czosnku, imbiru, miodu i kurkumy na przeziębienia i odporność
  7. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News