Księża zapraszają parafian na „wirtualną kolędę”
ARKADIUSZ ZIOLEK East News
Irmina Jach - 11 Stycznia 2021

Księża znaleźli sposób na kolędę. Wielu parafian złapało się za głowy

Kolęda w większości diecezji została odwołana ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną w kraju. Księża prześcigają się w wyszukiwaniu sposobów, na nawiązanie kontaktu z parafianami. Duchowni z jednej z poznańskich parafii zorganizują „wirtualną kolędę”.

W Poznaniu - tak jak w wielu polskich miejscowościach - tegoroczna kolęda przybierze nietypową formę. Kapłani nie zdecydowali się na tradycyjne wizyty duszpasterskie. Parafia pod wezwaniem św. Jerzego postanowiła podejść do sprawy w bardzo nietypowy sposób.

Księża zapraszają parafian na „wirtualną kolędę”

- Na każdej mszy św. będzie święcona woda, którą prosimy przynieść ze sobą w buteleczkach. Każdy będzie mógł nią poświęcić swoje mieszkanie/dom, dodatkowo poprzez stronę internetową naszej parafii będzie można połączyć się z nami - waszymi duszpasterzami podczas„wirtualnej kolędy”. Aby uczestniczyć w niej wystarczy wejść na stronę internetową naszej parafii, gdzie będzie 17 stycznia (niedziela) zamieszczony zostanie film z „wirtualną kolędą" - czytamy w ogłoszeniach parafialnych zamieszczonych na stronie kościoła.

Rozwiązanie - choć nietypowe - wzbudziło duży entuzjazm wśród parafian. Osoby, które znajdują się w grupie wysokiego ryzyka powikłań związanych z COVID-19 będą mogły nawiązać kontakt z kapłanem za pomocą komputera. Dzięki temu nie narażą się na kontakt z niebezpiecznym patogenem.

To niejedyny oryginalny pomysł na kolędę, o jakim donosiliśmy w ostatnich tygodniach. Ksiądz z parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Krajkowie (województwo mazowieckie), który zdecydował się na tradycyjne wizyty duszpasterskie, opublikował cennik dla parafian.

Właśnie przekazano tragiczne informacje. Nie żyje wielki Polak, bardzo smutneWłaśnie przekazano tragiczne informacje. Nie żyje wielki Polak, bardzo smutneCzytaj dalej

Osoby będące rodziną mają przygotować 200 zł, natomiast ci mieszkający samotnie - 100 zł. Sprawa wzbudziła duże kontrowersje wśród internautów. Bulwersujący wpis zniknął z internetu po interwencji płockiej kurii. Proboszcz zdecydował się na publiczne przeprosiny.

Daria Zawistowska, polska piłkarka ręczna, doniosła z kolei o otrzymanym formularzu, w którym znalazły się bardzo intymne pytania. Sportsmenka została poproszona o podanie daty urodzenia, przyjęcia poszczególnych sakramentów, zawodu, a nawet stanu cywilnego wszystkich domowników.

Ksiądz z parafii pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach posunął się o krok dalej. Do listów dotyczących odwołania kolędy dołączył druczki do przelewu. Proboszcz podkreślał, że wpłaty mają charakter dobrowolny.

Wiele kościołów zdecydowało się na uroczyste spotkanie kolędowe. Nabożeństwa mają obejmować nie tylko wspólne śpiewanie kolęd, ale także czytanie ewangelii i wysłuchanie kazania księdza. Ich uczestnicy zostaną zobowiązani do samodzielnego pokropienia mieszkań wodą święconą.

Która forma tegorocznej kolędy wydaje się wam najbardziej trafna? Zamierzacie przyjąć księdza podczas wizyty duszpasterskiej? A może obawiacie się o swoje bezpieczeństwo epidemiologiczne?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Super Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News