Dziś zaczyna się Wielki Post. Kogo obowiązuje post ścisły w Środę Popielcową?

Dziś zaczyna się Wielki Post. Kogo obowiązuje post ścisły w Środę Popielcową? Źródło: pixabay.com/debowscyfoto

Kogo obowiązuje post w Środę Popielcową? Czy inne reguły dotyczą dzieci i dorosłych w obchodzeniu Wielkiego Postu? Dzisiaj Popielec, a wraz z nim wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, jednak to nie wszystko, czego nie należy jeść w tym dniu.

Kogo obowiązuje post w wybrane dni Wielkiego Postu? Kiedy dokładnie się zaczyna i do kiedy trwa? Środa Popielcowa już dzisiaj, a poza posypywaniem głów popiołem, katolicy zobowiązani są także do powstrzymania się od pokarmów mięsnych.

Czwarte przykazanie kościelne, które dotyczy tych spraw, brzmi: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach".

Jaki dzień rozpoczyna Wielki Post?

W tradycjach chrześcijańskich Wielki Post jest czasem pokuty, który przygotowuje do przeżycia najważniejszych dla chrześcijan Świąt Wielkanocnych. W tym roku będzie on trwał od środy 6 marca do czwartku 18 kwietnia. Wielki Post zaczyna się w Środę Popielcową, kiedy to posypujemy głowy popiołem. Trwa do Wielkiego Czwartku, ponieważ w Wielki Piątek i Wielką Sobotę obchodzony jest już Post Paschalny.

Jest to czas pokuty i nawrócenia, podczas którego zalecany jest post, modlitwa i jałmużna. W tym czasie również wygląd kościoła się zmienia, z ołtarza znikają kwiaty, a nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni.

Środa Popielcowa i Wielki Piątek - post ścisły. Czy w Wielki Czwartek jest post od mięsa?

Post jest formą pokuty, której sednem jest nawrócenie serca oraz przemiana postaw, radykalne zmiany życia na lepsze. Chrześcijanie są zobowiązani do praktykowania pokuty przez cały czas, jednak jest to praktycznie niemożliwe do wykonania przez przeciętnego człowieka. Kościół ustanowił dni i okresy pokuty, kiedy to konieczne jest praktykowanie czynów pokutnych. Czym w ogóle są te czyny pokutne? Wykładnia podana przez Sekretarza Generalnego Episkopatu Polski informuje, że jest to: "modlitwa, uczynki pobożności i miłości, umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post".

Czas pokuty obowiązuje poszczególne piątki całego roku i Wielki Post. We wszystkie piątki całego roku, Środę Popielcową, Wielki Piątek oraz Wigilię Bożego Narodzenia. Wyjątkowe wśród nich Popielec i Wielki Piątek, kiedy obowiązuje post ścisły. Polega on na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i produktów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków, do jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Według Konstytucji Apostolskiej Paenitemini zakaz spożywania pokarmów mięsnych nie oznacza zakazu spożywania nabiału i jaj oraz przyprawiania potraw tłuszczami zwierzęcymi.

Wielki Post - czego nie wolno dorosłym? Jakie są przywileje dla dzieci? Wielki Post, a mięso

Ścisły Post teoretycznie obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia, jednak wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje już od ukończenia 14. roku życia. Kościół zaleca jednak, aby młodsze dzieci wprowadzać do tych praktyk, nie czekając, aż osiągną one wiek czternastu lat. Od dzieciństwa młodzi wierni powinni być wychowywani do spełniania praktyki postu. Błędem byłoby stawianie tego wymagania dopiero od wieku pełnoletności. 

 - Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty - brzmią zasady postu zawarte w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Warto podkreślić, że od postów i wstrzemięźliwości mogą istnieć wyjątkowe odstępstwa. Osoby chore lub takie, które nie mogą zdecydować o swoich posiłkach, nie muszą zachowywać wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Szczególne względy zdrowotne (jak określona dieta, czy ciąża) mogą być powodem do odstąpienia od szczególnej postaci postów, przy czym Kościół katolicki nakazuje wówczas podjęcie innej formy pokuty, jak np. modlitwa, jałmużna, uczynki miłosierdzia.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Ostatki 2019: Kiedy są ostatki, co to są ostatki? Jak się je świętuje?
  2. Kiedy jest Popielec 2019? Ten dzień nadejdzie już niebawem
  3. Jakie tradycje i symbole ma Wielki Post? Zwyczaje wielkopostne w Polsce
  4. Kiedy jest Wielki Post 2019? Daty rozpoczęcia i końca Wielkiego Postu
  5. Postanowienia wielkopostne 2019. Jak katolicy przygotowują się do Wielkanocy?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News