Kofeina w proszku - śmiertelne zagrożenie
Janko Ferlič /Unsplash
Aneta Wasilewska - 23 Maja 2020

Znajdziesz ją w każdej kawie. Jej jedna odmiana stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo

Kofeina w proszku dodawana jest przez producentów do kawy i napojów energetycznych. Jej czysta postać niesie za sobą ogromne ryzyko dla życia i zdrowia. Jedna z jej odmian stanowi zaś wyjątkowe niebezpieczeństwo. Lekarze ostrzegają, jakie dawki są bezpieczne do spożycia. Niestety, pijąc napoje z dodatkiem kofeiny w proszku, należy zachować wielką ostrożność.

Kofeina w proszku znajduje się w każdej kawie, która sprzedawana jest w polskich sklepach. Osoby, które sięgają po nią regularnie, powinny być świadome, jakie ryzyko niesie spożywanie jej w zbyt dużych ilościach. Niestety, nie ma żadnych prawnych regulacji, które mogłyby zmienić podejście producentów żywności do używania czystej lub skoncentrowanej ilości kofeiny w proszku.

Gwałt sąsiadSąsiad porwał 16-latkę i kilkukrotnie zgwałcił. Jej dramat trwa od lat, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Kofeina w proszku może być niebezpieczna dla zdrowia

Przeważnie kawę pije się w umiarkowanych ilościach. Każdy z nas wie, ile kofeiny, czy to w postaci kawy czy napoju energetycznego, można przyjąć. Ostatnio w Stanach Zjednoczonych zakazano sprzedaży suplementów zawierających sproszkowaną kofeinę. Takie działania zostały podjęte, gdy Amerykańska Agencja Żywności i Leków ujawniła, że w jednej łyżeczce znajduje się tyle kofeiny, co w 28 filiżankach kawy.

Jednak w ostatnich latach na całym świecie coraz częściej dochodzi do przypadków przedawkowania kofeiny. Sprawą zajęła się grupa badaczy z Wielkiej Brytanii, która udowodniła, jakie skutki dla organizmu ma przyjmowanie zbyt dużych ilości kofeiny w proszku. W badaniach opisany został przykład pacjentki ze szpitala w Londynie. Ciężko uwierzyć, do jakiego stanu doprowadziła się młoda kobieta przez sproszkowaną kofeinę.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Ślub Isabell Dibble62-latka przez przypadek napisała do 26-latka. Po kilku miesiącach wzięli ślub, rodzina drży ze strachuCzytaj dalej

Historia 26-latki z Londynu. Kofeina w proszku niemalże doprowadziła ją do śmierci

26-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala Queen Elizabeth w Londynie po tym, jak spożyła dwie czubate łyżeczki sproszkowanej kofeiny, co odpowiada około 20 gramom. Młoda pacjentka po trzech godzinach od przyjęcia takiej dawki znalazła się w stanie krytycznym. W jej organizmie wykryto śmiertelną dawkę kofeiny. Kobieta pociła się, jej serce kołatało, miała trudności w oddychaniu. Lekarze zadecydowali o tym, by podłączyć ją do respiratora. W szpitalu spędziła ponad tydzień, na szczęście lekarzom udało się ją uratować.

Dzisiaj grzeje:

1. Ognisko koronawirusa w kościele. 40 osób zakażonych po nabożeństwie
2. W środę rząd podjął decyzje. Możesz stracić ogromne pieniądze, rewolucja dla polskich obywateli

Zgodnie z oficjalnymi danymi Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków śmiertelna dawka kofeiny znajduje się w około 50-60 filiżankach kawy. W "BMJ Case reports" opisany został przypadek, kiedy do zgonu doszło po spożyciu 5 gramów sproszkowanej kofeiny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Depresja występuje coraz częściej. Jak ją rozpoznać i gdzie szukać pomocy?
  2. Smutna wiadomość z samego rana. Znany piłkarz nie żyje. Zginął w tragicznym wypadku, miał tylko 45 lat
  3. Rząd zniesie bardzo uciążliwy zakaz w trzech fazach. Pierwsza rusza już 1 czerwca, jest powód do radości
  4. Genialny i bardzo prosty trik z cytryną, którego prawie nikt nie zna. Już nigdy nie zrobisz inaczej
  5. Dopiero poluzowali obostrzenia. 50 klientów restauracji w kwarantannie, co najmniej 7 zakażonych
  6. 1 łyżeczka miodu przed snem pomaga nawet w zaawansowanych przypadkach. 6 powodów, by zjeść miód przed pójściem spać

Mąż list żonaMąż napisał do żony list z żądaniem rozwodu. Mistrzowska riposta kobiety wbiła go w fotelCzytaj dalej

źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News