Kodeks pracy czekają istotne zmiany. Od miesięcy trwają prace nad jego nowelizacją – ważą się losy m. in. formy zatrudnienia, czy urlopu. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, do walki z umowami „śmieciowymi” nowe narzędzie dostanie Państwowa Inspekcja Pracy.

Kodeks pracy będzie zmieniamy po kilkudziesięciu latach. Jak donosi „DGP”, jedną z nowości ma być ingerencja inspektorów pracy w formę zatrudnienie. Po zmianach kodeksu pracy firmy mogą zostać zmuszane przez PIP do zmiany formy zatrudniania na etat, jeśli inspektorzy tak uznają. Chodzi o sytuacje, w których umowy śmieciowe są nadużywane.

Nowy kodeks pracy poprawi warunki pracujących?

Dziś na śmieciówkach pracuje ok. 1,25 mln osób. Chodzi o umowy zlecenie, o dzieło i agencyjne. W wielu przypadkach zastępują one faktyczną umowę o pracę. Nie dają tych samych uprawnień – np. do płatnego urlopu, czy chorobowego. Dla firm są jednak bardziej elastyczne i generują niższe wydatki.

PIP zadecyduje o etacie

Do tej pory w przypadku przymusowej zmiany rodzaju umowy wypowiadały się jedynie sądy. Kontrolerzy mogli zaledwie wnioskować, by zatrudniający dawali swoim ludziom umowy o pracę. Z tej możliwości skorzystało przed rokiem niecałe 10 tys osób, a to zaledwie 1 procent ludzi pracujących w Polsce na śmieciówkach. Kropla w morzu potrzeb.

Nowe narzędzie ma pomóc w zmianie tego trendu. Poza pochwałami pojawiają się jednak obawy. Pracodawcy sugerują, że proponowane przez posłów PiS zmiany naruszą Konstytucję. Ich zdaniem organ administracyjny nie powinien decydować o treści umów zawieranych przez osoby trzecie. Jak pisze businessinsider.com.pl, to rozwiązanie ureguluje rynek, zwłaszcza w dobie braku rąk do pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy kodeks pracy: Pracodawca zdecyduje co zrobić z waszą wypłatą
  2. Nowy kodeks pracy: Pracodawca zdecyduje co zrobić z waszą wypłatą
  3. Rewolucyjne zmiany odnośnie umów w Kodeksie Pracy. Wielkie grzywny dla pracodawców
  4. Czy oni poszaleli? Będzie całkowity ZAKAZ PRACY

Gdzie lepiej pracować na emeryturę: w Polsce czy w Japonii? Wyniki zaskakują!


Jak poznać, czy przedawkowałeś kawę? 8 objawów

źródło: DGP