Dajesz kotu mleko do picia? Konsekwencje mogą być fatalne, każdy właściciel musi o nich wiedzieć

Dajesz kotu mleko do picia? Konsekwencje mogą być fatalne, każdy właściciel musi o nich wiedzieć Źródło: Unsplash.com fotografierende

Kociak i mleko to zestaw, które często rysuje się w naszej głowie. Okazuje, się że takie skojarzenie wcale nie musi być słuszne. Każdy właściciel kota powinien wiedzieć, że podawanie pupilowi mleka może się fatalnie skończyć.

Jeśli wasz kociak regularnie dostaje mleko, powinniście rozważyć odstawienie tego produktu lub jego ograniczenie. Choć wydaje się, że napój od krowy jest najbardziej oczywistym wyborem dla kota, badania pokazują kompletnie co innego. Jeśli masz kota, koniecznie powinieneś to przeczytać.

Jeśli kociak dostanie krowie mleko, może odczuć fatalne skutki zdrowotne

Koty z reguły lubią mleko, więc jeśli je im podamy, nie będą wybrzydzać, to jednak nie oznacza, że jest dla nich zdrowe. Picie mleka może mieć długofalowe, negatywne skutki dla zdrowia naszego pupila. Wyjątek stanowią jedynie małe kocięta, które pozbawione są mamy. W takich wypadkach, przez kilka tygodniu lub miesięcy, zwierzaki muszą odżywiać się jedynie mlekiem. Jednak kiedy zaczną interesować się pokarmem stałym, to znak, że można wykluczyć bądź ograniczyć spożycie mleka. Dwumiesięczne osobniki właściwie w ogóle go nie potrzebują, wystarczy im woda.

Dlaczego mleko może szkodzić kotom? Czynników jest wiele. Przede wszystkim dorosłe zwierzęta nie mają w przewodzie pokarmowym laktazy, enzymu, która odpowiada za trawienie laktozy. W efekcie kociak może cierpieć potem z powodu bólów brzucha, wymiotów, wzdęć, gazów, czy biegunki. Podobnie jest z ludźmi, którzy mają nietolerancję na laktozę. Jednak są koty, które tolerują laktozę, ale to nie oznacza, że można je im podawać bez żadnych konsekwencji.

Jeśli kot toleruje laktozę, to i tak lepiej uważać z mlekiem

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

U kotów może wystąpić alergia pokarmowa, która może skutkować świądem, podrażnieniami skóry, czy nawet utratą sierści. Ponadto zawarta w mleku kazeina, może zalegać kotom w przewodzie pokarmowym i fermentować, co da pożywkę szkodliwym bakteriom. Koty pijące przez lata mleko mogą nabawić się kamieni żółciowych. Ponadto warto pamiętać, że mleko jest również bardzo tuczące.

Dzisiaj grzeje: 1. Gwiazdor disco polo jawnie namawia do łamania kwarantanny. Jego słowa oburzyły tysiące internautów
2.
Nie żyje legendarna aktorka. Była zakażona koronawirusem

Kotu można podawać mleko w niewielkich ilościach, ale trzeba będzie sprawdzić reakcje jego organizmu, bo zwierzak niezależnie od tego, i tak mleko wypije. Najbezpieczniej będzie podać mleko o obniżonej zawartości laktozy lub całkowicie jej pozbawione. Trzeba jednak zaznaczyć, że powinno służyć za smakołyk dla kota, a nie podstawowy element diety.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  2. Nie żyje ikoniczna postać angielskiej piłki nożnej. Zmarł na wirusa w młodym wieku, oficjalny komunikat klubu
  3. Husky zakradł się do łóżka dziecka. Chwilę potem stała się niesamowita rzecz, nagranie pokochały miliony internautów
  4. Bardzo smutne. Pielęgniarki nagrały film ukazujący prawdę, widać, co muszą obecnie robić w pracy
  5. Żona znalazła intymne zdjęcia męża z ich adoptowaną córką. Wkrótce potem w tajemnicy zrobili jeszcze gorszą rzecz
  6. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno

Źródło: Wamiz

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News