Przypadkiem powstała nowa rasa kota, już się rozmnożyły. Wszyscy mylą je z pudelkami

Przypadkiem powstała nowa rasa kota, już się rozmnożyły. Wszyscy mylą je z pudelkami Źródło: Fot. Pixabay.com

Kociak o sierści, która kręci się jak u pudelka? Właścicielka patrzyła na niego z niedowierzaniem. Zwierzę dało początek nowej rasie kotów.

Narodzony ponad 30 lat temu kociak miał niespotykaną dotąd mutację genów. Właścicielka nazwała niezwykłą kotkę Miss Depesto i rozmnożyła, żeby sprawdzić, czy gen przyjdzie na małe. Okazało się, że tak - wszystkie persy urodziły się z kręconym futerkiem, a dziś mylone są z pudelkami. 

Kociak dał początek nowej rasie, którą właścicielka nazwała od imienia swojego dziadka

Selkirk rex - taką nazwę nosi powstała w 1987 roku rasa kotów. Hodowczyni nadała ją na cześć swojego dziadka Selkirka. Natomiast "Rex" to nazwa najbliższej góry z zachodniej Kanadzie. W 1992 roku, 5 lat po urodzeniu się pierwszego persa z kręconym futerkiem, rasa została oficjalnie uznana w USA przez CFA - jedną z najważniejszych organizacji zrzeszającej hodowców kotów.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W następnych latach koty o kręconej sierści krzyżowano z kotami perskimi, egzotycznymi oraz brytyjskimi po to, aby nadać im masywny wygląd. Łączenie rasy z kotami innych ras niż wyżej wymienione, zostało dozwolone dopiero w 2015 roku. 

Czym wyróżnia się rasa Selkirk Rex?

Koty są średniej wielkości i mają krępą, umięśnioną budowę ciała. Występują w dwóch odmianach - długowłosej i krótkowłosej. U krótkowłosych sierść przypomina nieco futerko pluszowego misia. Z kolei u długowłosych włos jest pofalowany jak u owieczek. Ich sierść wymaga codziennej pielęgnacji - każdego dnia należy delikatnie wyczesywać kołtuny. Bywa, że kociaki tej rasy mają także kręcone wąsy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Agata Duda robi furorę w USA. Internet nie zapomni jej tamtego dnia

2. Ślad po niej zaginął po wybuchu wielkiej afery. Są doniesienia o Jolancie Pieńkowskiej

Selkirk rexy to zwierzęta, które potrafią dożyć kilkunastu lat. Z usposobienia są aktywne. Uwielbiają też przesiadywać na kolanach właścicieli i się przytulać. Koty owieczki (to ich druga nazwa) nie stronią od zabawy. 

W Polsce nie ma żadnego problemu z dostępnością tej rasy. Ceny futrzaków są różne - wahają się mniej więcej od 2500 zł, do nawet 6 tysięcy. 

Fot. Pixabay.com

Najlepsze newsy dnia:

  1. Miliony rodzin nie dostaną 500 plus?! Wypłata pieniędzy może zostać wstrzymana
  2. Beata Tyszkiewicz zabrała głos ws. "Tańca z gwiazdami". Zdradziła tajemnicę dzisiejszego finału
  3. Przenigdy nie wylewaj wody po gotowaniu jajek! Można ją wykorzystać w niezwykły sposób, efekt powala
  4. Tadeusz Rydzyk uderza w Polsat i TVN. Wplata Maksymiliana Kolbe
  5. TRAGICZNE wieści dla kierowców. Fiskus zabierze wielką część wypłaty z polisy

Źródło: webniusy

Następny artykuł