Ruch Dziewuchy Dziewuchom zorganizował serię „Marszów dla Matek” w całej Polsce z okazji ich święta. Wzięło w nich udział wiele kobiet, które z transparentami i flagami domagały się poszanowania swoich podstawowych praw, które według nich nie są respektowane. Jak zwykle towarzyszyli im liczni mężczyźni, którzy także wyrażali swój gniew i żal z powodu walki, jaką muszą toczyć.

„Jestem mamą, bo chciałam”, „Miejsce w żłobku zamiast kwiatka”, „Chcę godnie rodzić”, „Równe prawa to podstawa”, „Matki nie chcą ciemnogrodu”, „Macierzyństwo to nie przymus”, „Jestem, kocham, maszeruję” i „Dość przekrętów w sprawie alimentów” – to tylko niektóre z haseł skandowanych przez uczestników marszu oraz wypisanych na ich transparentach. Kobiety przyszły na marsze z dziećmi, rodzicami, mężami i partnerami, aby pokazać, że wiele osób wspiera je w walce, którą wciąż uważają za nierówną.

– Kiedy to się wszystko skończy? Patrząc na sytuację polityczną nie prędko. Nie można przestać być matką. Ale to może być prostsze. Jeśli na rozmowie o pracę nie będzie pytań o plany życiowe. Jeśli ściągalność alimentów nie będzie na poziomie błędu statystycznego. Jeśli damscy bokserzy trafią do pierdla, gdzie jest ich miejsce – powiedziała jedna ze zwolenniczek zgromadzeń, pisarka i publicystka Sylwia Chutnik. Wiele kobiet, które także wzięły udział w marszu, utożsamiało się z jej słowami wpisującymi się w hasła noszone na transparentach obok flag.

– A co jeśli wszystkie matki wezmą wolne od obowiązków domowych i zaczną startować? Jesteśmy złe, wkurzone i rozgoryczone. Nie igrajcie z naszym gniewem – dodała także Chutnik. Tak jak w jej przypadku, w wypowiedziach wielu zwolenniczek ruchu coraz częściej pojawia się zawód i wściekłość, które kobiety zaczynają traktować jednak jak motywację. Dlatego właśnie po raz kolejny zdecydowały się wyjść na ulice.

...

Zobacz również