Mężowie zmuszali kobiety, by nosiły te maski. Gdyby tak było do dziś, miliony Polek by cierpiały

Mężowie zmuszali kobiety, by nosiły te maski. Gdyby tak było do dziś, miliony Polek by cierpiały Źródło: Flickr.com/ Molly Housego

Każda kobieta musiała się bardzo strzec, aby nie narażać się na noszenie tej okropnej maski. Mężczyźni mogli zmusić każdą panią, aby nosiła ten okropny symbol. W dzisiejszych czasach taka "ozdoba" sprawiłaby męki wielu Polkom.

Kobieta niegdyś musiała wystrzegać się niepożądanych zachowań. Inaczej mogła stać się obiektem kpin czy doznawać okropnego upokorzenia. Świadczy o tym między innymi maska z dawnych czasów, która w bezlitosny sposób obnażała najgorszą wadę posiadaczki

Kobieta mogła zostać okropnie upokorzona. Ta maska mówiła wszystko

Średniowiecze to bardzo fascynujący czas. Zwykło się mówić, że to ciemne czasy, okres ciemnoty i zabobonów, jednak ta odległa przeszłość ciągle fascynuje niezwykłymi, a dziś już zapomnianymi, obyczajami.

Jednym z nich było stosowanie specjalnej maski, która miała obnażyć najgorsze przywary osoby, która je nosiła. Była złożona z trzech pasków schodzących się na szczycie głowy. Dwa z nich biegły od czoła i okalały nos, a trzeci zakrywał usta. Poprzeczna część była dodatkowo wyposażona w metalową wypustkę, która boleśnie uciskała język.

Urządzenie miało nie tylko sprawiać ból, ale też powstrzymywać przed mówieniem, a cała konstrukcja była zaprojektowana tak, by noszący nie mógł się jej samodzielnie pozbyć. Gdy ktoś już doczekał się wymyślnej kary, często był zmuszony do chodzenia po ulicach miasteczka czy wsi, by każdy zobaczył hańbiące znamię. Co dokładnie oznaczało?

Maska nie tylko szpeciła. Jej znaczenie bardzo źle świadczyło o noszącym

Kobieta, mężczyzna, dziecko - nic nie miało znaczenia. Każdy był zagrożony założeniem szpecącej maski. Dla wszystkich żyjących w ówczesnym czasie od razu było jasne, co przewinił właściciel gadżetu.

Taka kara była zarezerwowana dla wszystkich, którzy plotkowali lub zostali przyłapani na kłamstwie. Za to przewinienie kazano nakładać gadżet, a następnie wysyłano osobę na spacer, by wszyscy dowiedzieli się, że maja do czynienia z nieuczciwą osobą. Taka hańba miała uczyć prawdomówności oraz zniechęcać innych do głoszenia fałszywego świadectwa.

Aż strach pomyśleć,jak dzisiaj wyglądałyby polskie ulice, gdyby taka kara nadal istniała. Plotki czy wręcz obgadywanie gwiazd show biznesu, znajomych czy członków rodzin jest na porządku dziennym dla prawie każdego człowieka. Polki i Polacy zapewne cały czas chodzili by w okropnych maskach, udowadniając swoje zamiłowanie do ploteczek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Janusz Gajos miał aż cztery żony. Długo nie mógł znaleźć szczęścia w miłości
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Tego nikt się nie spodziewał!
  3. Polsat podał druzgocące informacje. Świąteczna tragedia w Polsce, 4 osoby spłonęły żywcem
  4. TVN właśnie podał porażające oświadczenie papieża Franciszka po zamachach na Sri Lance!
  5. Wielkanocny dramat żony Pawła Adamowicza. Łzy same napływają do oczu
  6. Jackowski przewidział dzisiejszy zamach. Powiedział co będzie dalej, to mrozi krew w żyłach

Źródło: Popularne

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News