Nie wpuścili jej na stadion. Poniżona i uwięziona oblała się benzyną i podpaliła, nie żyje

Nie wpuścili jej na stadion. Poniżona i uwięziona oblała się benzyną i podpaliła, nie żyje Źródło: Twitter/mediotiempo

Kobieta nie mogła wejść na stadion. Przez poniżenie i uwięzienie, jakich doświadczyła, podpaliła się. Jej życia niestety nie udało się uratować.

Kobieta chciała obejrzeć mecz na żywo, lecz niestety nikt nie chciał jej wpuścić na stadion. Została aresztowana, poczuła się poniżona i podjęła ostateczną decyzję - podpaliła się. Dzisiaj już nie żyje. Dla wielu pań już stała się bohaterką. Z pewnością stanie się też jedną z ikon walczących o prawa kobiet.

Kobieta nie została wpuszczona na stadion

Fatalne w skutkach wydarzenia miały miejsce w Iranie. Od 1979 roku, czyli czasów islamskiej rewolucji, kobiety nie mogą wchodzić tam na stadiony sportowe. 29-letnia kobieta w marcu bieżącego roku podjęła jednak próbę wejścia na teren obiektu, pod przebraniem mężczyzny. Próba ta zakończyła się aresztowaniem. Została też oskarżona o "pojawienie się w przestrzeni publicznej bez hidżabu". Sprawa w sądzie była w toku, gdy kobieta - nie chcąc czekać na wyrok - sama go wydała. Oblała się benzyną i spłonęła. Sahar Khodayari zmarła w poniedziałek.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Historia Khodayari poruszyła ludzi na całym świecie. Organizacje, które wspierają prawa człowieka, apelują do władz piłkarskich. Oświadczenia Amnesty International i Human Rights Watch mają wpłynąć na irańskich polityków, domagają się zniesienia zakazu stadionowego dla kobiet.

- Poniżenie i uwięzienie to było za mało dla FIFA do podjęcia działań. Teraz doszło do samospalenia, które ma pokazać, że Iranki też chcą oglądać piłkę nożną - komentuje wydarzenia irańska organizacja Open Stadiums (Otwarte Stadiony).

Piłkarze oddają jej cześć 

Dla fanów piłki nożnej jak i dla piłkarzy na całym świecie jest to poruszająca historia. Piłkarze AS Romy uhonorowali zmarłą i zmienili kolor swojego herbu. Niebieski kolor to kolor Esteqla - ulubionej drużyny kobiety. 

Dzisiaj grzeje: 1. Mama Anny Kalczyńskiej jest w rozpaczy. Nie żyje jej ukochany mąż i ojciec dziennikarki Dzień Dobry TVN
2. Mąż wymaga, by codziennie stroiła się jak na bal. Nigdy nie zapomni, jak upokorzył ją przy znajomych

- Nasze serca krwawią na niebiesko dla Sahar Khodayari. Ta piękna gra ma nas jednoczyć, a nie dzielić - czytamy w komunikacie.

Czekamy teraz na decyzję irańskich władz. Zastanawiające jest, czy pod wpływem organizacji i kibiców na całym świecie, zniosą stadionowy zakaz. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polacy w Szwecji okradają Polaków. Bezczelna metoda
  2. Urodziła dziecko dla dziecka. 45-letnia kobieta zaszła w ciąże i urodziła swoje wnuka
  3. Noworodek umierał w męczarniach przez dwa dni. Jego katem była 11-latka
  4. Piorunująca sepsa w Polsce! Polsat informuje o straszliwej śmierci
  5. Złe wieści o Muńku Staszczyku. Okropna choroba

Źródło: wprost 

Następny artykuł